Większość Ukraińców pracujących w Polsce może wybrać Niemcy. "Zagrożenie dla polskiej gospodarki"

Zarobki to główny powód, dla którego do końca roku liczba Ukraińców przebywających w Polsce wzrośnie do 3 mln. I choć w naszym kraju bardzo im się podoba, to kiedy tylko Niemcy otworzą dla nich w pełni swój rynek pracy, aż 59 proc. wybierze kraj, który zaoferuje im jeszcze lepsze warunki życia.

Ukraińcy emigrują do Polski z wielu powodów, ale jak wynika z raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotowanego przez Work Service, najważniejszym z nich są atrakcyjne zarobki. Bo choć Ukraińcy w Polsce zazwyczaj pracują na stanowiskach niższego szczebla dużo poniżej swoich kwalifikacji, to otrzymywane wynagrodzenie wciąż jest wielokrotnie wyższe od tego, które otrzymaliby u siebie w kraju.

Work ServiceWork Service 

Jak wynika z danych udostępnionych przez Personel Service, największe różnice w płacach widać w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

Personel ServicePersonel Service 

- Pracownik z Ukrainy znajdując zatrudnienie w polskim hotelu i pracując legalnie przez 9 miesięcy jest w stanie zarobić tyle, ile na Ukrainie otrzymałby za prawie 3,5 roku tej samej pracy. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że aż dwóch na trzech pracowników z Ukrainy na utrzymanie w Polsce przeznacza nie więcej niż 500 zł miesięcznie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Polska to piękny kraj, ale Niemcy więcej płacą

Ogólnie obywatelom Ukrainy żyje się u nas dobrze. Aż 79 proc. z nich jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce i to do tego stopnia, że 84 proc. deklaruje, że polecili by zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym - wynika z raportu Work Service.

Work ServiceWork Service 

Nie zmienia to faktu, że zdecydowana większość, bo aż 66 proc. wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. W tej grupie przeważają osoby z wykształceniem wyższym, choć takie poczucie towarzyszy również licznej grupie osób z wykształceniem podstawowym.

Work ServiceWork Service 

Fakt, że obywatele Ukrainy napływają dziś masowo na polski rynek pracy, nie musi być trendem trwałym w kolejnych latach. Pomimo że znacząca większość pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia w Polsce, to jednocześnie 59 proc. badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę za Odrą.

Work ServiceWork Service 

- To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB. Dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa. Niestety nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, ogrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku – podsumowuje Maciej Witucki, prezes Work Service SA.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (175)
Większość Ukraińców pracujących w Polsce może wybrać Niemcy. "Zagrożenie dla polskiej gospodarki"
Zaloguj się
 • Piotr Świderek

  Oceniono 37 razy 31

  Martwicie się Ukraińcami? U mnie prawie cała młodzież z 3 ulic na krzyż robi za granicą, z rodziny ludzi do 30-tki prawie nie ma w kraju. Moje dzieci też patrzą za Odrę. No ewentualnie kariera polityka albo jako członek w Spółce Koryto Spółka z o.o.

 • Prasco

  Oceniono 39 razy 17

  To akurat bardzo dobra wiadomość - może wtedy zaczną rosnąć pensje i zaczniemy w końcu doganiać "zachód" z pensjami, bo z cenami już dawno przegoniliśmy

 • uzdek98

  Oceniono 29 razy 15

  tez mi odkrycie... wiekszosc polakow tez by uciekla z tego zasr...w kraju - tylko, kto wtedy bedzie płacic na politykierow, katabasow, rolnikow i gornikow...

 • con-desiros X

  Oceniono 22 razy 14

  W Polsce ludzie zamiast iść do przodu cofają się ! Myślenie boli ! W polityce było jest i będzie jedno : złodziej na złodzieju ,złodziejem pogania ! Jacy jedni tacy drudzy ! Kler gniazdo pedofili w Polsce ma się jak u ...za piecem ! Syf kiła i mogiła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • dante_waw

  Oceniono 22 razy 12

  Hahahaha... Henryka Bochniarz sie zaplacze.... Jeremi Mordasewicz ociera lzy.... jak nasze Janusze biznesu beda prowadzic swoje dochodowe geszefty bez taniej sily roboczej :)))))

 • morgenroth

  Oceniono 42 razy 10

  Niemcy mają tysiące (jeśli nie miliony!) wykształconych uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - na co im jacyś Ukraińcy?

 • marty25

  Oceniono 23 razy 9

  Myślę, że duża część Polaków również...

 • penetratorwiedzy

  Oceniono 21 razy 9

  Dlaczego niby Niemc mieli by otworzyć dla nich rynek pracy? Bardzo wątpliwe Niemcy potrafią na Polaków narzekać co dopiero gdyby jeszcze wpuścili do na rynek pracy większy kraj niż polska !!

 • zegrz

  Oceniono 14 razy 8

  Śmiejecie się z "Januszy biznesu" że będą musieli płace podnieść...
  A oni już załatwiają sobie (m.in. takimi artykułami) możliwość sprowadzenia roboli z Wietnamu i Filipin...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX