Większość Ukraińców pracujących w Polsce może wybrać Niemcy. "Zagrożenie dla polskiej gospodarki"

Zarobki to główny powód, dla którego do końca roku liczba Ukraińców przebywających w Polsce wzrośnie do 3 mln. I choć w naszym kraju bardzo im się podoba, to kiedy tylko Niemcy otworzą dla nich w pełni swój rynek pracy, aż 59 proc. wybierze kraj, który zaoferuje im jeszcze lepsze warunki życia.

Ukraińcy emigrują do Polski z wielu powodów, ale jak wynika z raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotowanego przez Work Service, najważniejszym z nich są atrakcyjne zarobki. Bo choć Ukraińcy w Polsce zazwyczaj pracują na stanowiskach niższego szczebla dużo poniżej swoich kwalifikacji, to otrzymywane wynagrodzenie wciąż jest wielokrotnie wyższe od tego, które otrzymaliby u siebie w kraju.

Work ServiceWork Service 

Jak wynika z danych udostępnionych przez Personel Service, największe różnice w płacach widać w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

Personel ServicePersonel Service 

- Pracownik z Ukrainy znajdując zatrudnienie w polskim hotelu i pracując legalnie przez 9 miesięcy jest w stanie zarobić tyle, ile na Ukrainie otrzymałby za prawie 3,5 roku tej samej pracy. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że aż dwóch na trzech pracowników z Ukrainy na utrzymanie w Polsce przeznacza nie więcej niż 500 zł miesięcznie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Polska to piękny kraj, ale Niemcy więcej płacą

Ogólnie obywatelom Ukrainy żyje się u nas dobrze. Aż 79 proc. z nich jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce i to do tego stopnia, że 84 proc. deklaruje, że polecili by zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym - wynika z raportu Work Service.

Work ServiceWork Service 

Nie zmienia to faktu, że zdecydowana większość, bo aż 66 proc. wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. W tej grupie przeważają osoby z wykształceniem wyższym, choć takie poczucie towarzyszy również licznej grupie osób z wykształceniem podstawowym.

Work ServiceWork Service 

Fakt, że obywatele Ukrainy napływają dziś masowo na polski rynek pracy, nie musi być trendem trwałym w kolejnych latach. Pomimo że znacząca większość pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia w Polsce, to jednocześnie 59 proc. badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę za Odrą.

Work ServiceWork Service 

- To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB. Dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa. Niestety nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, ogrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku – podsumowuje Maciej Witucki, prezes Work Service SA.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: