Rząd pracuje nad obniżką CIT do 9 procent. Będzie również podatek od handlu kryptowalutami

Jeszcze w tym roku rząd chciałby obniżyć stawkę podatku CIT dla małych spółek kapitałowych do 9 procent. Oprócz tego, uregulowana ma zostać kwestia podatku od handlu kryptowalutami.

W III kwartale br. Rada Ministrów chce przyjąć projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Cele? Uregulowanie kwestii obrotu kryptowalutami, preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej oraz wprowadzenie zapowiadanej przez premiera Morawieckiego stawki CIT na poziomie 9 procent.

Do rozwiązań proponowanych przez rząd należy m.in. preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Box). Ulgi mają zwiększyć atrakcyjność prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej i przyczynić się zmiany modelu na gospodarkę opartą na wiedzy.

Rozwiązanie to jest również ważną inicjatywą, która czyni system podatkowy konkurencyjnym i atrakcyjnym dla firm rozwijających wysokie technologie, wspiera rozwój i inwestycje oraz kreuje wysoko jakościowe miejsca pracy w innowacyjnych sektorach

- czytamy w komunikacie rządu.

Niższy CIT

Rząd chce również wprowadzić niższą 9-procentową stawkę podatku CIT. "Takie podejście stanowi realizację rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla wartość rozwoju przedsiębiorczości i wspierania przedsiębiorców, w szczególności z kategorii MŚP" - czytamy w komunikacie.

Oprócz tego, nowelizacja ma uporządkować kwestię podatku dochodowego od obrotu walutami wirtualnymi, czyli np. bitcoinem.

Ze względu na specyfikę obrotu walutami wirtualnymi zasadne jest szczególne uregulowanie zasad opodatkowania dochodów osiąganych z tego tytułu, które ułatwią podatnikom prawidłowe rozliczanie się z dochodów osiąganych z obrotu walutami wirtualnymi.

- czytamy w komunikacie rządu.

Więcej o:
Komentarze (28)
Rząd pracuje nad obniżką CIT do 9 procent
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 6 razy 2

  Żadne obniżki podatków nie wychodzą im tak sprawnie jak podwyżki.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko cacy, tylko skąd Morawiecki (junior) chce wziąć dodatkowych programistów? Bo te zmiany są ewidentnie nastawione na sektor IT.

  Tak na marginesie sektor IT jest w 100% prywatny i to ten sektor prywatny generuje 10% PKB. Niech takimi samymi wynikami pochwali się hołubiony przez Morawieckiego państwowy Socjalizm.

  Może sektor obronny rozwalony przez Macierewicza, może gornictwo, może stocznie?

 • podanyloginjestzajety

  0

  Napiszcie jakie są kryteria do założenia Sp. z o.o.
  9% podatek to nie lada gratka.
  Może trzeba się przestawić?

 • normalny1977

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli PiS to wprowadzi tak jak powiedział to Premier ( małe i średnie podmioty), a nie jak potem coś bąkali urzędnicy( mikro firmy). To zagłosuje na PiS poważnie. Te całe jaja z sądami i sejmem są warte tego, że MF (Ministerstwie Finansów), ktoś umie liczyć. I to chyba dobrze.

 • gorillaglu

  0

  Dochody dla państwa generują głównie duże firmy i koncerny, to tam należy, przykładem innych państw mających dość "turystyki podatkowej" uszczelniać.

 • maciacho30

  0

  ciekawe komu zabiora?

 • wawiak57

  Oceniono 5 razy -1

  Jako płatnik PITów, ZUSów i innych h...ostw, co mnie obchodzi CIT. Kto To płaci ? Innych PIS dyma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX