Rząd pracuje nad obniżką CIT do 9 procent. Będzie również podatek od handlu kryptowalutami

Jeszcze w tym roku rząd chciałby obniżyć stawkę podatku CIT dla małych spółek kapitałowych do 9 procent. Oprócz tego, uregulowana ma zostać kwestia podatku od handlu kryptowalutami.

W III kwartale br. Rada Ministrów chce przyjąć projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Cele? Uregulowanie kwestii obrotu kryptowalutami, preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej oraz wprowadzenie zapowiadanej przez premiera Morawieckiego stawki CIT na poziomie 9 procent.

Do rozwiązań proponowanych przez rząd należy m.in. preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Box). Ulgi mają zwiększyć atrakcyjność prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej i przyczynić się zmiany modelu na gospodarkę opartą na wiedzy.

Rozwiązanie to jest również ważną inicjatywą, która czyni system podatkowy konkurencyjnym i atrakcyjnym dla firm rozwijających wysokie technologie, wspiera rozwój i inwestycje oraz kreuje wysoko jakościowe miejsca pracy w innowacyjnych sektorach

- czytamy w komunikacie rządu.

Niższy CIT

Rząd chce również wprowadzić niższą 9-procentową stawkę podatku CIT. "Takie podejście stanowi realizację rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla wartość rozwoju przedsiębiorczości i wspierania przedsiębiorców, w szczególności z kategorii MŚP" - czytamy w komunikacie.

Oprócz tego, nowelizacja ma uporządkować kwestię podatku dochodowego od obrotu walutami wirtualnymi, czyli np. bitcoinem.

Ze względu na specyfikę obrotu walutami wirtualnymi zasadne jest szczególne uregulowanie zasad opodatkowania dochodów osiąganych z tego tytułu, które ułatwią podatnikom prawidłowe rozliczanie się z dochodów osiąganych z obrotu walutami wirtualnymi.

- czytamy w komunikacie rządu.

Więcej o: