"Titanic już opuścił port". Wpływowy amerykański przemysłowiec martwi się wojną handlową

- To, co się stanie, jest oczywiste - ceny pójdę w górę, sprzedaż spadnie, miejsc pracy ubędzie - tak o wpływie amerykańskich ceł na chińskie towary mówił w wywiadzie dla CNN Rick Helfenbein, prezes Stowarzyszenie Amerykańskich Producentów Odzieży i Obuwia.

Zdaniem Helfenbeina negatywny wpływ rozpędzającej się chińsko-amerykańskiej wojny handlowej na gospodarkę jest wyłącznie kwestią czasu. Amerykanie odczują wyraźny wzrost cen za około sześć do dziewięciu miesięcy - mówił w wywiadzie udzielonym stacji CNN.

- Patrzymy właśnie, jak Titanic wypływa z portu. To nie jest dobra wiadomość – tłumaczył obrazowo.

Amerykański przemysł odzieżowy i obuwniczy jest ściśle zależny od chińskich dostawców. Aż 41 proc. odzieży (sprzedawanej w Stanach), 72 proc. butów i 84 proc. akcesoriów odzieżowych jest importowanych do USA z Chin. Przy tak dużej skali importu nie da się szybko, jeżeli w ogóle, zastąpić dotychczasowych dostawców. - Relacje handlowe buduje się latami - podkreślał Helfenbein.

W jego scenariuszu zatem wkrótce w jego branży ceny pójdę w górę, sprzedaż spadnie i w efekcie w firmach rozpoczną się zwolnienia. Odczuje to cała gospodarka.

Czytaj więcej: Trump podpisuje ważny dokument. Zakaz dla sprzętu Huawei i ZTE w amerykańskich urzędach. 

Nowa taryfy obowiązują od czwartku

Helfenbein wypowiadał się dla stacji CNN, gdy wchodziły w życie nowe cła. Od czwartku Amerykanie zaczęli pobierać opłaty wysokości 25 proc. od importu kolejnych 279 produktów z Chin o łącznej wartości 16 mld dol. - wśród nich są między innymi półprzewodniki, artykuły chemiczne, motocykle i elektryczne skutery.

Równocześnie Chińczycy odpowiedzieli na ten ruch, wprowadzając własne taryfy celne na amerykańskie produkty - między innymi paliwo, wyroby stalowe, samochody i sprzęt medyczny. Wartość tych towarów również wynosi 16 mld dol.

Będą kolejne cła?

Administracja Trumpa grozi, że wprowadzi kolejne cła na chińskie towary o wartości 200 mld dol. To zdaniem Helfenbeina będzie kolejnym ciosem dla amerykańskiej gospodarki.

Jego zdaniem rozwiązywanie problemów w gospodarce przez opodatkowanie własnych konsumentów (bo tym naprawdę są cła) jest szaleństwem. - To jak karanie syna za to, co złego zrobiła córka. To nie ma sensu - podsumował Helfenbein.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (147)
Wpływowy amerykański przemysłowiec martwi się wojną handlową z Chinami
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 58 razy 30

  Krach musi być tak czy inaczej. Przecież Chińczycy nie będą w nieskończoność dostarczać realnych towarów za zielone papierki, wirtualne w dodatku.

 • Mieszko Pierwszy

  Oceniono 29 razy 17

  Tak się zastanawiam...Jeśli Chińczycy i inni Azjaci szyją ubrania dla Ameryki i Europy to dlaczego nie może tego robić Afryka ?
  Byłaby to realna walka z biedą i głodem na Czarnym Lądzie.

 • phugoid

  Oceniono 18 razy 12

  tja... to może pora wrócić do korzeni i produkować mało a dobrze i sprzedawać za odpowiednią cenę? i chodzić w butach 3 sezony a nie wywalać po pierwszym? morza i oceany pełne plastiku a głupcy z tzw. cywilizacji zachodu bawią się na całego... konsumując... dużo... tanio... z chin... ma maksa... pora być może się otrząsnąć z tego obłędu konsumpcji, nowy telefon co rok, nowy model auta co rok, pasujący się sprzęt agd i elektronika, wszystko tanio i jednorazowego użytku...

 • mr.knox

  Oceniono 46 razy 10

  Krach to czeka tego wytworce obuwia w chinskich fabrykach a nie USA :) Niech lepiej zacznie myslec jak produkowac w Ameryce...

 • menel13

  Oceniono 10 razy 8

  >>>Stowarzyszenie Amerykańskich Producentów Odzieży i Obuwia.<<<
  Raczej importerów i dlatego się martwi.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 18 razy 6

  Prawie każda para butów kupiona na świecie została na 99% wyprodukowana w Chinach. Można Trumpa lubić lub nie ale jego eksperyment z tym co się stanie jeśli but kupiony w Stanach nie koniecznie będzie wyprodukowany w Chinach może być ciekawy i pouczający nie tylko dla Stanów ale i dla reszty świata

 • jesiotr99

  Oceniono 29 razy 5

  za te wojny handlowe zapłacą głownie konsumenci w usa. Amerykańskie firmy w tej chwili muszą konkurować cenami z chińskimi a po zablokowaniu importu podniosą ceny, to oczywiste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX