Pracownicy Orlenu chcą premii za upały. Również za wrzesień. "Wyjątkowo trudne warunki"

Robert Kędzierski
Związkowcy z PKN Orlen poprosili o przyznanie premii za pracę w upale. Twierdzą, że przez miesiące pracowali w bardzo trudnych warunkach.

Trzy związki zawodowe działające w grupie PKN Orlen zwróciły się z wnioskiem o przyznanie dodatkowych premii za pracę wykonywaną podczas upałów.

Premie za upały z wrześniem włącznie

Jednym z nich jest Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego. W oficjalnym biuletynie związkowcy przekonują, że "stan pogodowy, który ma trwać według zapowiedzi nawet do końca września, powinien sprowokować przełożonych do docenienia wkładu załogi i wyjątkowych uciążliwości i uruchomić większą premię". Pracownicy liczą na wyższą premię miesięczną jak i dodatkowe środki z funduszu nagród pracodawcy. 

Twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy musieli wkładać znacznie więcej wysiłku w realizację powierzonych zadań. 

"Wszyscy mamy świadomość jak w obliczu rekordowych temperatur trudne i uciążliwe jest prowadzenie procesów, dla których chłodzenie jest jednym z najważniejszych czynników."

- tłumaczą. 

Co musi pracodawca w upał?

Podczas upałów przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia swoim pracownikom wody. Jest tak w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni. Inne nakazy z kodeksu pracy nie wynikają wprost, ale pracodawca musi wykazać się zdrowym rozsądkiem. Jego obowiązkiem jest bowiem zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa - kiedy upały są szczególnie dotkliwe może na przykład skrócić dzień pracy lub nawet wysłać pracowników na płatny urlop. 

Czytaj też: CPN wraca na rynek. PKN Orlen chce w ten sposób chronić prawa do marki

W tej chwili nie ma jeszcze jasności, czy postulaty pracowników zostaną spełnione. Poprosiliśmy związkowców oraz władze spółki o komentarz. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: