Kultowa marka ery PRL wróci na rynek. PKN Orlen chce uruchomić stację CPN w Warszawie

PKN Orlen planuje uruchomienie stacji benzynowej pod marką CPN. Państwowy gigant chce uniemożliwić przejęcia praw do budzącej sentyment nazwy. Spółka nie wyklucza też przejęć na rynku.

Już jesienią tego roku na warszawskiej Pradze PKN Orlen może uruchomić stację paliw sygnowaną logiem CPN - podaje agencja informacyjna ISBnews. Kultowa marka PRL ma szansę wrócić, bo Orlen chce w ten sposób zabezpieczyć się przed próbami przejęcia praw do słynnego logotypu. Potwierdzałyby się tym samym plany, o których agencja ISBnews donosiła przed rokiem.

CPN - to się dobrze kojarzy

Historia CPN sięga roku 1945. Nazwę spółki kilkukrotnie zmieniano, by ostatecznie powrócić do niej w roku 1958. Funkcjonowała ona aż do roku 2000, dlatego też jest tak dobrze kojarzona przez większość Polaków, nie tylko tych, którzy dobrze pamiętają czasy PRL.

W maju 1998 r. rząd zdecydował o utworzeniu narodowego koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA i Petrochemii Płock SA Polski Koncern Naftowy SA został formalnie utworzony 7 września 1999 roku, natomiast 3 kwietnia 2000 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło uchwałę o przyjęciu przez Polski Koncern Naftowy SA nazwy handlowej Orlen.

W 2000 r. marka CPN została zastąpiona przez markę Orlen.

PKN Orlen nie wyklucza przejęć

Pojawienie się logotypu CPN na stacji benzynowej to nie jedyna zmiana. Daniel Obajtek, prezes spółki, poinformował, że PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji benzynowych na rynkach, na których jest obecny.

PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji benzynowych. Ponieważ w Polsce przejmiemy sieć Lotosu, to w poszukiwaniach skupimy się na innych rynkach, na których jesteśmy obecni

- powiedział Obajtek dziennikarzom w Możejkach.

Na koniec I połowy br. grupa miała 1771 stacji paliw w Polsce (33,7 proc. udziału w rynku), 581 stacji w Niemczech (6,2 proc. udziału w rynku), 405 stacji w Czechach (22,2 proc. udziału w rynku) i 25 stacji na Litwie (4,5 proc. udziału w rynku).

Czytaj też: Opłata emisyjna nie przyczyni się do wzrostu cen paliwa?

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. półka jest notowana na GPW od 1999 r.

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: