Zatrważające statystyki. Prawie 90 proc. przedsiębiorców nie dostaje zapłaty na czas

Aż 89 proc. przedsiębiorców nie dostaje zapłaty na czas. Gwałtownie przybywa też pesymistów spodziewających się, że w najbliższych miesiącach zjawisko to będzie przybierać na sile - wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) we współpracy z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).

W II kwartale tego roku Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), mierzący poziom zatorów płatniczych w polskich firmach, wzrósł do 90,2 punktu. W poprzednim kwartale wynosił 89,9 punktu. A im niższy wskaźnik INP, tym firmy mniej terminowo płacą faktury. Właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w II kwartale br. Obecna wartość indeksu jest wyższa od średniej za cały okres badania, czyli od stycznia 2009 r., która wynosi 87,4 punktu, podano w komunikacie.

"Jednak biorąc pod uwagę średnią z ostatnich trzech lat, sytuacja staje się niepokojąca. INP z tego okresu wynosi aż 91,1 punktu. Zmniejszyła się grupa przedsiębiorstw patrzących na kolejne trzy miesiące z największym optymizmem, to jest tych, które nie spodziewają się opóźnień w płatnościach. Grono to skurczyło się z 8,3 proc. do 5,8 proc. Po drugie, nadspodziewanie mocno przybyło przedsiębiorstw, które są największymi pesymistami. Chodzi o firmy, które oczekują, że ich kontrahenci będą regulować faktury jeszcze bardziej nieterminowo niż do tej pory. Tu mamy wzrost z 7,9 proc. do aż 20 proc. To wszystko sprawia, że firmy powinny zrewidować taktykę dystrybucji swoich produktów i usług. Muszą w kontaktach handlowych wprowadzić zasadę ograniczonego zaufania, aby nie dopuścić do sytuacji, że będą 'kredytować' odbiorców. Bo wtedy same staną się ofiarami zatorów płatniczych" - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w materiale.

W najnowszym "Portfelu należności polskich przedsiębiorstw" KRD zwraca uwagę to, że w II kwartale br. zwiększył się odsetek firm, które mają problem z egzekwowaniem należności od kontrahentów. Obecnie z wyzwaniem tym mierzy się 88,7 proc. firm, choć w I kwartale tego roku z nierzetelnymi partnerami zmagało się 85 proc. z nich. Niestety zdaniem przedsiębiorców zjawisko to będzie przybierać na sile. Aż 94,2 proc. firm przewiduje, że w najbliższych miesiącach będzie musiało radzić sobie nieuczciwymi kontrahentami.

Czytaj więcej: Rząd chce zmienić sposób rozliczania aut służbowych. Przedsiębiorcy odliczą 75 proc.

3 miesiące i 12 dni na zapłatę faktury

Przedsiębiorcy czekają teraz na zapłatę faktur średnio 3 miesiące i 12 dni. W I kwartale tego roku były to 3 miesiące i 24 dni, a więc sytuacja nieco się poprawiła. Najnowsze badanie pokazuje, że w 65,1 proc. firm (wzrost z 62,3 proc.) okres przeterminowania faktur jest krótszy niż 3 miesiące, a tylko w przypadku 20,9 proc. (spadek z 24,4 proc.) wynosi 6 miesięcy lub dłużej.     

"Zmiany te wynikają z długookresowego wzrostu gospodarczego, który w pozytywny sposób, m.in. poprzez popyt krajowy i zagraniczny, wpłynął na zwiększenie przychodów przedsiębiorców. Jest to jednocześnie widoczne w spadku udziału przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw oraz w skróceniu przeciętnego okresu przeterminowania tych faktur. Zmiany te działają łagodząco na dość pesymistyczną perspektywę występowania nieterminowych należności w kolejnych trzech kwartałach. Na podstawie tych obserwacji można postawić tezę, że w najbliższych miesiącach terminowość klientów polskich firm nie będzie miała negatywnego wpływu na wzrost produktu krajowego brutto Polski. Nie powinno to jednak rozleniwiać przedsiębiorców, bo tylko stałe monitorowanie płatności od kontrahentów zapewnia firmom płynność finansową" - dodał Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group.

Czytaj więcej: Przedsiębiorcy się przestraszyli. Groźba wykreślenia zablokowała stronę CEIDG. Czy brak numeru PESEL faktycznie grozi usunięciem z rejestru?

Firmy ograniczają inwestycje

Badanie "Portfel polskich przedsiębiorstw" pokazuje, że w efekcie zatorów płatniczych firmy zmagają się z poważnymi barierami, które utrudniają im rozwój. Już co trzecia firma jest zmuszona ograniczać inwestycje (w poprzednim badaniu 28,9 proc.) i jest to obecnie największa przeszkoda w prowadzeniu firmy. Z kolei 27,6 proc. przedsiębiorstw z powodu zatorów nie może terminowo regulować swoich zobowiązań, co pogarsza ich wizerunek i sprawia, że kontrahenci proponują im gorsze warunki współpracy (spadek z 29,8 proc. w II kwartale br.) Na trzecim miejscu wśród barier jest konieczność zmniejszania zatrudnienia lub obniżania wynagrodzeń. Robi to 8,3 proc.  przedsiębiorstw, podczas gdy w poprzednim badaniu wskazywała tak co 10 firma. Zwiększył się natomiast odsetek firm, którym brak płynności finansowej utrudnia wprowadzanie na rynek nowych produktów. Obecnie narzeka na to co 10,4 proc.  podmiotów, choć wcześniej problem dotyczył tylko 6,6 proc. z nich.

"Znamienny jest duży wzrost odsetka firm ograniczających inwestycje, który uwidocznił się w badaniu. To negatywny symptom świadczący o tym, że najbliższe miesiące mogą być trudniejsze finansowo dla firm. Pamiętajmy, że inwestycje są motorem gospodarki, a skłonność prywatnych firm do inwestowania jest jednym z mierników koniunktury" - podsumował Sędłak.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" to wspólne badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest prowadzone co kwartał od stycznia 2009 r. Bada poziom zatorów płatniczych w polskich firmach.

Więcej o:
Komentarze (14)
Zatrważające statystyki. Prawie 90 proc. przedsiębiorców nie dostaje zapłaty na czas
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 7 razy 7

  Mnie rozbawił jeden Janusz biznesu, który postanowił przetrzymać płatność faktury, jaką mu wystawił za swoje usługi mój kolega. Problem w tym, że kolega jest adwokatem i na pieniądze czekać nie miał zamiaru. Dzień po terminie płatności wezwanie do zapłaty a potem szybciutko Janusza pozwał, wystąpił o zabezpieczenie roszczenia poprzez zajęcie majątku Janusza i ściągnął za pomocą znajomego komornika wszyściutko, co do grosza, razem z kosztami.
  Problem w tym, że firma Janusza eksperymentu pod nazwą "co się stanie, jak nie zapłacę prawnikowi" nie przeżyła.
  No i po co to było? Jakim debilem trzeba być, żeby akurat prawnikowi nie zapłacić?

 • real_krab

  Oceniono 9 razy 5

  mam - w mojej opinii - rozwiazanie problemu, oddam go za darmo nawet pisowi
  mozliwosc odliczenia VAtu - tylko jesli faktura zostala zaplacona

 • yslsl

  Oceniono 6 razy 4

  Polacy... Katolicy... Odkąd pracuję jako freelancer tylko dla zagranicznych klientów, zdalnie nie miałam spóźnienia większego niż tydzień. I tak od już 9 lat. Dziękuję za uwagę.

 • Tworzywa 500

  Oceniono 1 raz 1

  No ale o co chodzi? Przecież budżetówka dostaje pensje na czas! A reszta niech sobie radzi.

 • vfib

  Oceniono 1 raz 1

  Ano tak jest. Ja osobiście największe problemy miałam ostatnio z polskimi oddziałami wielkich korpo. Współpracuję też z firmami z UK i Irlandii i nigdy nie było kłopotu, wręcz przelewy są przed datą płatności.

 • Paweł Łu Marek

  Oceniono 1 raz 1

  Odroczony termin płatności. Zmora wszystkich uczciwych przedsiębiorców. Dobre dla cwaniaków i dla kreatywnych księgowych. Ta metoda zabija wszystkich. Dziwne, że takie metody nie funkcjonują w państwach o długich tradycjach handlowych. U Arabów dostaniesz towar jak zapłacisz. Koniec kropka.

 • Ha Kade

  Oceniono 11 razy 1

  Split payment dorżnie pozostałych.

 • kocurxtr

  0

  jescze tylko PiSowski split payment
  i zostaną tylko PiSowskie SKOKi i wsperani przez PiS aferzyści typy GetBack do ściągania długów....

  coś cichutko i tej WIELOMILIARDOWEJ aferze, o której wiadomo, ze paru PiSowców maczało paluszki
  Kurski ! jak tam ? zatkał Kaczyński kakao co ?

 • alfalfa

  0

  Kiedy było zdecydowanie lepiej? Np. 5 lat temu? Bez żartów.
  A.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX