Zaskakująca transakcja. Solaris sprzedany Hiszpanom, ale do inwestycji dołączy też PFR

Polski producent autobusów będzie należeć do Hiszpanów. Spółka CAF zagwarantowała sobie natomiast, że Polski Fundusz Rozwoju odkupi od niej mniejszościowy pakiet akcji.

Hiszpańska grupa CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) objęła 100 procent udziałów w spółce Solaris Bus&Coach S.A. Tym samym polski producent, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przeszedł w ręce hiszpańskiej spółki, co ma gwarantować jej dalszy rozwój.

"Transakcja ta zapewni Grupie CAF i firmie Solaris pozycję lidera w segmencie innowacyjnych rozwiązań dla transportu publicznego w Europie i umocni pozycję obu marek na rynkach pozaeuropejskich" - poinformował Solaris w komunikacie.

Współzałożycielka firmy Solange Olszewska podkreśla, że nie była to łatwa decyzja i podziękowała wszystkim współpracownikom oraz osobom, z którymi zetknęła się w trakcie kierowania firmą, którą założyła 22 lata temu ze swoim mężem Krzysztofem Olszewskim. Z kolei Hiszpanie podkreślają, że jest to dla nich ważna decyzja i otwiera przed nimi „nowe, strategiczne rynki”, a równocześnie w niezmienionej formie mają być kontynuowane dotychczasowe działania.

- Chcemy zapewnić wszystkich interesariuszy firm CAF i Solaris, w szczególności naszych klientów i dostawców, że kontynuujemy w niezmienionej formie wszystkie procesy biznesowe oraz współpracę i będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań wynikających z wiążących nas umów – mówił Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. 

PFR odkupi udziały od Hiszpanów

CAF zawarło też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, które gwarantuje Hiszpanom, że państwowy fundusz odkupi od nich mniejszościowy udział w Solarisie. Zgodnie z informacjami podanymi przez strony porozumienia, PFR ma w przyszłości odkupić 35 procent udziałów Solarisa.

Polski Fundusz Rozwoju wyraził też gotowość do ewentualnego dokapitalizowania Solarisa, gdyby zaszła taka potrzeba.

- Na razie nie ma takich potrzeb w spółce, dobrze sobie radzi finansowo. Jeżeli się okaże, że trzeba podnieść kapitał o 100 czy 200 mln zł - jesteśmy na to gotowi. Ale na razie nie ma takich kwot, to będzie wynikało z przyszłego biznesplanu - powiedział Paweł Borys, prezes PFR dziennikarzom po podpisaniu porozumienia ws. wspólnej inwestycji CAF i PFR w Solarisa podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

Borys skomentował kwestię nieujawnionej ceny za nabycie udziałów spółki.

"Zwracam uwagę a propos ceny. Prezes CAF mówił [podczas konferencji prasowej] o enterprise value 300 mln euro. Enterprise value to jest wartość (rynkowa całej firmy - red.) z długiem. Jeśli odjąć dług, to wartość płacona za akcje jest niższa. Więc nie należy przekładać, że tyle płacimy" - wyjaśnił szef PFR.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o: