Zaskakująca transakcja. Solaris sprzedany Hiszpanom, ale do inwestycji dołączy też PFR

Polski producent autobusów będzie należeć do Hiszpanów. Spółka CAF zagwarantowała sobie natomiast, że Polski Fundusz Rozwoju odkupi od niej mniejszościowy pakiet akcji.

Hiszpańska grupa CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) objęła 100 procent udziałów w spółce Solaris Bus&Coach S.A. Tym samym polski producent, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przeszedł w ręce hiszpańskiej spółki, co ma gwarantować jej dalszy rozwój.

"Transakcja ta zapewni Grupie CAF i firmie Solaris pozycję lidera w segmencie innowacyjnych rozwiązań dla transportu publicznego w Europie i umocni pozycję obu marek na rynkach pozaeuropejskich" - poinformował Solaris w komunikacie.

Współzałożycielka firmy Solange Olszewska podkreśla, że nie była to łatwa decyzja i podziękowała wszystkim współpracownikom oraz osobom, z którymi zetknęła się w trakcie kierowania firmą, którą założyła 22 lata temu ze swoim mężem Krzysztofem Olszewskim. Z kolei Hiszpanie podkreślają, że jest to dla nich ważna decyzja i otwiera przed nimi „nowe, strategiczne rynki”, a równocześnie w niezmienionej formie mają być kontynuowane dotychczasowe działania.

- Chcemy zapewnić wszystkich interesariuszy firm CAF i Solaris, w szczególności naszych klientów i dostawców, że kontynuujemy w niezmienionej formie wszystkie procesy biznesowe oraz współpracę i będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań wynikających z wiążących nas umów – mówił Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. 

PFR odkupi udziały od Hiszpanów

CAF zawarło też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, które gwarantuje Hiszpanom, że państwowy fundusz odkupi od nich mniejszościowy udział w Solarisie. Zgodnie z informacjami podanymi przez strony porozumienia, PFR ma w przyszłości odkupić 35 procent udziałów Solarisa.

Polski Fundusz Rozwoju wyraził też gotowość do ewentualnego dokapitalizowania Solarisa, gdyby zaszła taka potrzeba.

- Na razie nie ma takich potrzeb w spółce, dobrze sobie radzi finansowo. Jeżeli się okaże, że trzeba podnieść kapitał o 100 czy 200 mln zł - jesteśmy na to gotowi. Ale na razie nie ma takich kwot, to będzie wynikało z przyszłego biznesplanu - powiedział Paweł Borys, prezes PFR dziennikarzom po podpisaniu porozumienia ws. wspólnej inwestycji CAF i PFR w Solarisa podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

Borys skomentował kwestię nieujawnionej ceny za nabycie udziałów spółki.

"Zwracam uwagę a propos ceny. Prezes CAF mówił [podczas konferencji prasowej] o enterprise value 300 mln euro. Enterprise value to jest wartość (rynkowa całej firmy - red.) z długiem. Jeśli odjąć dług, to wartość płacona za akcje jest niższa. Więc nie należy przekładać, że tyle płacimy" - wyjaśnił szef PFR.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (66)
Zaskakująca transakcja. Solaris sprzedany hiszpańskiemu CAF. Ale do inwestycji dołączy też... Polski Fundusz Rozwoju
Zaloguj się
 • blablick

  Oceniono 9 razy 7

  No a co z perłami w koronie? :))))
  Biedronka bis :)
  Grzybowi było dać. Ma smykałkę do "biznesu". Stocznie uratował. ;)) Do grobu przecież nie zabierze:))

 • ARNOLDR29

  Oceniono 8 razy 6

  Dali 19 mln euro na fabrykę mercedesa (głównego konkurenta pod względem produkcji autobusów w Europie). Natomiast POLSKI producent autobusów, powstały po 89 roku, utrwalony w gospodarce wolnorynkowej, którego autobusy jeżdżą niemal w każdym kraju Europy, a także na wyspach na Oceanie Indyjskim (mowa oczywiście o Solarisie) musiał sprzedać udziały Hiszpanom, bo się polski rząd nie zatroszczył o pomoc z PFR ani żadnego innego źródła. Oni chyba tak jak wszyscy poprzedni liczą na to, ze Polak zawsze sobie poradzi, że skoro polscy przedsiębiorcy utrzymali polską gospodarkę podczas ostatniego kryzysu zrobią to podczas następnego, ale skoro Solaris się poddał, to ja nie wiem ile jeszcze starczy cierpliwości polskim przedsiębiorcom. Dla tych co obwiniają państwa Olszewskich obecnych właścicieli. Spróbujcie zarządzać samodzielnie firma, gdy jedno z małżonków choruje na raka (pan Olszewski), rosną ceny materiałów i jednocześnie własny rząd wspiera głównego konkurenta na polskiej ziemi.

 • tomek305ds6

  Oceniono 13 razy 5

  Pięknie rozegrane, PFR wyłoży kasę i napcha kieszenie Hiszpanom a oni niedługo później ogłaszą nieprzewidziane problemy z rentownością Solarisa i go zniszczą na co żadnego wpływu nie może mieć PFR jako mniejszościowy udziałowiec, tak oto pozbędą się konkurencji za grosze a nasze pieniądze z PFR zostaną utopione, ciekawe kto wziął łapówkę za tak niekorzystną umowę?

 • dynia71

  Oceniono 12 razy 4

  od kiedy wartość rynkową podają z długiem? Co on gada!

  Weźmy każdy bank gdzie długów (depozytów klientów) mają 15-20 razy więcej nić kapitał własny a wartość rynkowa(na giełdzie) jest bardzo zbliżona do kapitału własnego.

  Pytanie czy CAF za całość zapłacił np. 100mln eur a naszemu PFR sprzedał 30% za 70mln eur :) tym sposobem CAF przejął większość za 30mln EUR. znając naszych fachowców tak mogło być.

 • onduma

  Oceniono 26 razy 4

  W innych krajach po dorobieniu sie rodziny prowadza firme dla ambicji i realizowania sie. W Polsce ludzie cale zycie haruja aby rozwinac firme i sprzedac. Po co ? Aby uzyc na starosc ? To lepiej bylo uzywac za mlodu zamiast rozwijac firme. Slyszalem taka brazylijska opowiesc. Carioca ( mieszkaniec Rio -tam ludzie znani sa z lekkiego podejscia do zyca) pyta na plazy Pauliste ( mieszkanca Sao Paulo-tam ludzie znani sa z tego, ze pracuja ciezko) :"dlaczego wy Paulistas tak ciezko pracujecie" ? Na co Paulista odpowiada: widzisz pracujemy aby potem wypoczywac beztrosko na plazy w czasie urlopu. Na to Carioca:"Alez ja robie to caly czas nie pracujac ciężko". To tak dla podumowania

 • dziadwawelski

  Oceniono 20 razy 4

  W tym interesie z odkupowaniem to od razu widać rękę uczciwego bankstera Mateuszka ;-)) Jak wszystko ma tak wyglądać to lepiej od razu nie czekając na ubecje "wykopmy sobie grób" ;-))))

 • dornjuan

  Oceniono 19 razy 3

  Repolonizacja w Hiszpanii. Chyba komuś się coś popierd.... w tym PISie. Ale ciemny wolski-katolicki- niezłomny- wyklęty ciemny lud chapnie to pełną chochlą.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 2

  Za 4900 zł można kupić domek na Żoliborzu. A z podatków można dostać marmurowy nagrobek pod smoczą jamą w Krakowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX