Cła za 200 mld dol. to za mało? Trump planuje mocne uderzenie w Chiny

Donald Trump znowu grozi cłami Chinom. Powody? Od początku prezydentury te same, czyli m. in. nieuczciwa polityka handlowa czy kradzież własności intelektualnej.

Jeszcze nie weszły w życie zapowiedziane w lipcu cła o wartości 200 mld dol., a już prezydent USA Donald Trump ogłasza, że jeśli tylko zechce nałoży kolejne karne taryfy, tym razem o wartości aż 267 mld. dol (są już ponoć przygotowane). Jak jednak dodaje, dużo zależeć będzie od tego jak zachowają się w negocjacjach same Chiny.

Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to wraz z obecnie wprowadzonymi już obostrzeniami, zbliżylibyśmy się do wartości docelowej zapowiadanej przez Trumpa, czyli 500 mld dol. Co jest w zasadzie całą wartością importu z Chin do USA. 

Czytaj więcej: "Uczciwy handel będzie nazywany głupim handlem". Donald Trump po spotkaniu G7 uderza na Twitterze

Cła to nie wszystko

Kolejną handlową groźbą ze strony amerykańskiego prezydenta niespecjalnie przejmują się, jak to tej pory, tamtejsze rynki finansowe. Dziś np. tuż po publikacji powyższej informacji główne indeksy giełdowe szybko straciły na wartości ponad 0,5 proc., ale później zaczęły odrabiać straty.

Warto też dodać, że rynkowe wskaźniki w USA, mimo niepewności związanej wojną celną Trumpa, zachowują się w tym roku znacznie lepiej niż np. europejskie. Dla przykładu indeks giełdy Dow Jones zyskał prawie 5 proc. (w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 19 proc.), a np. niemiecki Dax jest na ponad 7-proc. minusie (w 12 miesięcy traci ponad 2,5 proc.). 

Analitycy sugerują, że ma to związek za całościową polityką gospodarczą obecnego prezydenta, który oprócz kontrowersyjnych karnych danin (nakładanych nie tylko na Chiny ale i UE i inne kraje), obniża też firmom podatki. Jedne z najważniejszych zmian jakie wprowadził Trump, to np. obniżenie stawki podatku CIT z 35 do 21 procent, czy też obniżenie podatku dla zagranicznych dochodów amerykańskich firm z 35 procent do 8 i 15,5 procent. 

Kapitał do USA "zaprasza też" amerykański bank centralny, który regularnie od końca 2015 roku podnosi stopy procentowe. 

"Titanic wypływa z portu"

Nie da się jednak ukryć, że amerykańskie cła (a z czasem i wyższe stopy), które nie pozostają bez odpowiedzi ze strony Chin, mogą w końcu uderzyć także w tamtejszy w biznes. Wystarczy choćby przytoczyć niedawną wypowiedź Ricka Helfenbeina, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Odzieży i Obuwia, którego zdaniem negatywny wpływ rozpędzającej się chińsko-amerykańskiej wojny handlowej na gospodarkę jest wyłącznie kwestią czasu. 

- Patrzymy właśnie, jak Titanic wypływa z portu. To nie jest dobra wiadomość – tłumaczył obrazowo w telewizji CNN Helfenbein. - To, co się stanie, jest oczywiste - ceny pójdę w górę, sprzedaż spadnie, miejsc pracy ubędzie - dodaje. Według niego stanie się to za ok. sześć do dziewięciu miesięcy. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (81)
Cła za 200 mld dol. to za mało? Donald Trump planuje kolejne potężne uderzenie w Chiny
Zaloguj się
 • antypopisowiec

  Oceniono 20 razy 12

  W programie poświęconym ekonomii w jednej że stacji TV występujący tam ekspert podał jakie obowiązywały cła na samochody amerykańskie sprowadzane do UE i Chin. I tak w UE jest to 10% a w Chinach 30%. Natomiast w USA cła na samochody sprowadzane z tych obszarów wynosiły tylko 2%. Jeśli te dane są prawdziwe to nie traktujcie
  Trumpa jak szaleńca. On po prostu chce wyrównać warunki konkurencyjności dla amerykańskich towarów.

 • porque

  Oceniono 32 razy 10

  W dzisiejszym przemowieniu Larry Kudlow zapewnial, ze jak zajdzie potrzeba to administracja Trumpa nalozy cla na caly chinski eksport do USA , ktory w zeszlym roku wyniosl $505 mld.
  W artykule zapomniano napisac ( albo z nieiwdzy badz zwyklej zlosliwosci), ze chinska gielda w ostanich miesiacach stracila okolo 25% swojej wartosci i wyparowalo z niej prawie $2 bln. a ukazujac to bardziej obrazowo, ubylo z niej tyle ile wynosi roczny PKB Rosji czy np. Kanady.
  W przeciwienstwie do gieldy Chinskiej, gieldy amerykanskie bija kolejne rekordy a banki w USA pracuja nad zagospodarowaniem $1,5 bln korporacyjnej gotowki, ktora wplynela do USA.
  O tym sie w lewicowej propagandowce nie przeczyta. Bedzie sie w niej przedstawialo katastrofalny (sic) scenariusz dla Ameryki typu jakiegos Titanica wykreowanego przez amerykanskiego przemyslowca, ktory efektywnie przyczynil sie do wywozenia produkcji i miejsc pracy z USA. Tacy niech teraz tona bo “zatona” wlasnie jego kontenery z towarami wyprodukowanymi w Chinach :)

 • romad2447

  Oceniono 11 razy 9

  Clo na chinszczyzne do USA tylko 3.5% , clo na amerykanskie towary do Chin 9.9% , Trump widzi roznice .

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 5

  W sumie to jestem za. EU też powinna nałożyć jakieś cła na towary z Chin.

 • farcry3

  Oceniono 14 razy 4

  Swiatowa gospodarka ma szczyt koniunktury za sobą. Pytanie: czeka nas tylko spowolnienie czy recesja ? Dane makro z Niemiec spływają coraz gorsze a i indeksy europejskie spadają. Rynek dyskontuje przyszłość. W Polsce z kolei mamy szaleństwo cenowo/zakupowe nieruchomości. Wczoraj na bankeirz pl podali , że jest duży wzrost udzielanych kredytów hipotecznych. Będzie ból .

 • desperato

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie, za chwilę pierdyknie z taką mocą, że kryzys z 2008 r. to był pikuś. Dlaczego? Bo banki centralne Fed, Bój, BoE, EBC, SNB wpompowały taką ilość niskooprocentowanego, czytaj taniego pieniądza, że nie mają już finansowego pola manewru.

 • ryanmdusa

  Oceniono 11 razy 1

  Towary importowane do Polski z USA podlegaja clom: akcyzy i VAT, razem ok. 50 %, natomiast produkty polskie sprzedawane sa w USA bez cla. Zamierzam osobiscie zwrocic na to uwage wladzom USA.

 • cjk.5004

  0

  Rudy idiota przegra tę grę. Amerykanie niedawno zeszli z drzew a mają do czynienia z cywilizacją mającą kilka tysięcy lat

 • andy180812

  0

  chinczycy dostali od amerykanow kielbase w latach 80tych ale mieli zaatakowac zssr\rosje nie wykonali zadania wiec im amer. ta kielbase zabieraja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX