164,7 tys. nieobsadzonych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę to bardzo wysoki wynik - wyższy od notowanego na koniec marca o 12,2 tys. (ok 8,1 proc.) i aż o blisko 43 tys. niż rok temu (35 proc.!).
. GUS
Jak wynika z danych GUS, najwięcej wolnych miejsc pracy jest w sektorze prywatnym (prawie 146 tys., 88,5 proc. wszystkich wakatów), najczęściej w największych firmach - zatrudniających minimum 50 osób - 72 tys. wolnych miejsc pracy (blisko 44 proc. wszystkich).
. GUS
W których branżach praca jest niemal na wyciągnięcie ręki? Przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym - tu na koniec czerwca br. było 38.4 tys. wolnych miejsc pracy. Jeszcze dwie branże szczególnie cierpią na brak pracowników - to budownictwo (30,8 tys. wolnych miejsc pracy) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (27,9 tys.). Ale wolnych miejsc pracy nie brakuje też m.in. w transporcie, gastronomii, hotelarstwie, w mediach, wydawnictwach, telekomach czy agencjach PR (kategoria "informacja i komunikacja") czy w opiece społecznej.
. GUS
Oczywiście najwięcej wolnych miejsc pracy jest w województwie mazowieckim - aż 37,3 tys., czyli ok. 22,6 proc. wszystkich w Polsce. Dużo wakatów jest też w województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Na drugim końcu - z najmniejszą liczbą wolnych miejsc pracy - są m.in. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie czy opolskie.
. GUS
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ
***