Tesco rusza do walki z Lidlem i Aldi. Maja uruchomić własne dyskonty

Brytyjskie Tesco chce przenieść walkę na teren przeciwnika i zamierza konkurować m. in. z Aldi i Lidlem na dyskontowym polu.

Największy detalista w Zjednoczonym Królestwie mocno czuje na plecach oddech niemieckiej konkurencji. Sieci dyskontowe, Aldi i Lidl zdobyły już łącznie 13,1 proc. udziału w tamtejszym rynku sprzedaży detalicznej. To niemal połowę tego, co Tesco, które ma 27,4 proc. Wyniki Niemców zmotywowały brytyjską firmę do przeniesienia walki na teren przeciwnika.

Tesco otwiera dyskonty

Według agencji Reuters Tesco w najbliższych dniach otworzy w Wielkiej Brytanii pierwszy sklep pod marką „Jack’s”. Nazwa jest hołdem dla Jack Cohena, który założył Tesco w 1919 roku. Najbardziej prawdopodobną datą startu nowego formatu sklepów Tesco jest 19 września – według Reutersa na ten dzień dziennikarze zostali zaproszeni do Chaatteris w Cambridgeshire, gdzie ma właśnie być otwarty pierwszy Jack’s. Dziennik „The Guardian” poinformował z kolei, że na budynku zauważyć już można logo nowej sieci.

W ramach budowania sieci dyskontów Tesco zamierza zarówno otwierać nowe placówki, jak i zmienić 60 istniejących sklepów z Tesco na Jack’s. 

Czytaj więcej: Tesco zamyka kolejnych 13 sklepów w Polsce. Nawet do 2200 miejsc pracy zagrożonych likwidacją

Nowy zwyczaje klientów i nowe marki Tesco

Eksperyment z nowym formatem jest nieco wymuszony okolicznościami, albo raczej zachowaniami konsumentów. Brytyjczycy, podobnie jak Polacy, coraz częściej robią mniejsze zakupy, i nie jeżdżą już tak często do dużych hipermarketów. Sprawia to, że najwięksi detaliści w Zjednoczonym Królestwie muszą szukać sposobów na dotarcie do tej grupy klientów, do których już dotarły Aldi i Lidl (które w 4 lata zwiększyły łączne udziały w rynku o 4 punkty procentowe).

Pod kątem tworzenia sieci dyskontowej Tesco już od miesięcy wprowadza nowe marki własne, takie jak Redmere czy Woodside and Willow, które najprawdopodobniej znajdą się w sprzedaży w Jack’s. Utworzenie nowej marki sklepów wygląda też na logiczny krok w strategii, którą obecny prezes Dave Lewis realizuje od momentu przejęcia władzy w firmie. 

Czytaj więcej: Tesco i Carrefour łączą siły i idą razem na zakupy. Chodzi o miliardy dolarów i jeszcze niższe ceny dla klientów

Polskie Tesco bez dyskontów

Polskie Tesco na chwilę obecną nie planuje wejścia w format dyskontu.

- Koncentrujemy się na sklepach, które mamy – powiedział next.gazeta.pl Michał Sikora z Biura Prasowego Tesco Polska. 

Brytyjskie Tesco eksperymentowało już z dyskontowym formatem w przeszłości. W latach 80-tych prowadziło sieć Victor Value, ale po 4 latach porzucono projekt z obawy przed tym, by nie zagroziła ona głównej sieci Tesco. 

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: