Sieć hipermarketów Real na sprzedaż. Amazon będzie kupcem?

Niemiecka Metro AG chce pozbyć się hipermarketów Real. Dla Amazona może to być okazja do zdobycia solidnego kawałka niemieckiego rynku.

Metro AG planuje sprzedaż swoich hipermarketów Real, by skupić się na rynku hurtowym. Wystawiona na sprzedaż sieć może przynieść koncernowi, zdaniem analityków, 1 mld euro w gotówce. Aktualnie jest jednak dla Metro AG bardziej problemem – w ostatnim kwartale Real odnotował stratę, i spadek sprzedaży o 7,2 proc.

Na rynku niemieckim sieć musi się mierzyć z ostrą konkurencją ze strony Aldiego i Lidla. Dodatkowo, od drugiej strony (artykułów przemysłowych) pozycję Reala podgryzają sklepy internetowe. Równocześnie jednak niemiecki rynek e-grocery (czyli internetowych zakupów spożywczych) jest słabo rozwinięty i wciąż znajduje się na nim miejsce dla zdeterminowanego gracza. Zdaniem analityka firmy Bernstein, Bruno Monteyne’a, dla Amazona Niemcy są bardzo ważnym rynkiem, a kwota 1 mld euro nie byłaby wielkim wyzwaniem dla giganta e-handlu.

Amazon ma już doświadczenie w bardziej tradycyjnej formie sprzedaży detalicznej – w USA kontroluje od 2017 roku sieć Whole Foods, która już obecnie przynosi 8,1 proc. przychodów Amazona. Równocześnie jednak gigant z USA już raz sparzył się na rynku e-spożywczym w Niemczech. W styczniu tego roku wycofał się z projektu AmazonFresh. Jednak przejęcie 282 sklepów Real dałoby mu znacznie większe możliwości rozwoju.

Rynek niemiecki uchodzi za trudny dla Amerykanów. W 2006 roku Walmart, największa sieć detaliczna w USA, wycofywała się z rynku naszych zachodnich sąsiadów z podkulonym ogonem. Sklepy Walmarta kupiło właśnie Metro AG.

Sieć Real była obecna w Polsce do 2012 roku, gdy jej aktywa zostały sprzedane francuskiemu Auchan. Metro AG nadal jest obecne w Polsce – do grupy należą sieć sklepów Makro Cash and Carry oraz sieć Media Markt (w tym przemianowywane obecnie na MM sklepy Saturn).

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: