"PB": Ryanair przenosi się do Polski. Czarterowa spółka przejmuje rejsy rozkładowe

Irlandzki przewoźnik chce mocniej zaznaczyć swoją obecność w Polsce. Do 2020 spółka Ryanaira w naszym kraju ma mieć 20 maszyn zamiast obecnych pięciu - podaje "Puls Biznesu"

Niskobudżetowy przewoźnik chce, aby rozkładowe rejsy wykonywane z Polski były realizowane w większym stopniu przez jego spółkę Ryanair Sun, założoną niedawno w naszym kraju do obsługi rynku czarterowego.

- Będziemy stopniowo przejmować operacje rozkładowe Ryanaira w Polsce – powiedział „Pulsowi Biznesu” Michał Kaczmarczyk, prezes Ryanair Sun.

Efekt strajków w Ryanairze?

Taki ruch lotniczego przewoźnika może być jednak, jak sugeruje gazeta, realizacją gróźb jakie pod adresem związkowców z Europy Zachodniej kierowane były przez władze głównej spółki Ryanair Holdings. W skrócie chodziło o to, że po przeniesieniu części operacji do Polski przewoźnik ma płacić pilotom i personelowi pokładowemu u nas ok. 30 procent mniej niż na Zachodzie. 

Nie wiadomo, jak na proponowane w związku ze zmianami nowe warunki dla pilotów i personelu, zareaguje niedawno założony u nas związek zawodowy CWR Cabin Crew Union. Wśród planów polskich związkowców Ryanaira jest jednak przekonanie szefów taniej linii lotniczej do zakończenia „dumpingu socjalnego” (wyrównania płac w europejskiej części firmy) oraz zatrudniania pracowników w ramach umów zgodnych z Kodeksem Pracy. 

Czytaj więcej: PKP PLK: 26 nowych przystanków na kolejowej mapie Polski

Polska konsolidacja 

Tymczasem przeniesienie maszyn do Ryanair Sun będzie oznaczało przede wszystkim konsolidację operacji firmy w Polsce. W sumie więc swoją bezę w naszym kraju będzie mieć 20 samolotów, a z czasem może ich być jeszcze więcej.

Pod względem liczby pasażerów Ryanair jest największą linią lotniczą na polskim rynku. W pierwszym kwartale 2018 roku irlandzki przewoźnik miał, według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, 30,22 proc. udziału w polskim rynku przewozów lotniczych (2,515 mln pasażerów), a dopiero drugie miejsce zajmował LOT z 25,55 proc. udziału w rynku (2,127 mln pasażerów).

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (27)
"PB": Ryanair przenosi się do Polski. Czarterowa spóła przejmuje rejsy rozkładowe
Zaloguj się
 • deco.derr

  Oceniono 8 razy 4

  Cios w plecy aktualnych pracownikow Ryanair. Brawo Polska, brawo Solidarnisc.

 • raindogshow

  Oceniono 9 razy 3

  Niech Raynair i jego powalony prezes sp...lają ze swoimi śmieciówkami do Nepalu.

 • kann2

  Oceniono 7 razy 3

  No to spóła!, powiedział Morawiecki.

 • gassarbaiter

  Oceniono 12 razy 2

  Jak to kurfffa? A KONSTYTUCJA! ?

 • miniorek

  Oceniono 3 razy 1

  Lot już wstał z kolan?

 • justas32

  Oceniono 5 razy 1

  Patrz Balbina i ucz się - kto spółkuje ten ma kasę ..

 • larson

  Oceniono 1 raz 1

  "Czarterowa spóła przejmuje rejsy rozkładowe" Jak spóła przejmuje to git i mega.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX