Koniec z pobieraniem odsetek od odsetek? Andrzej Duda chce zakazu takich praktyk

Prezydent Andrzej Duda zgłosił projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który ma na celu usunięcie z polskiego prawa tzw. anatocyzmu, czyli pobierania od kredytobiorców odsetek od zaległych odsetek.

Anatocyzm jako taki jest zakazany w polskim prawie. Istnieją jednak trzy wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja kredytowa.

Wedle obecnego brzmienia przepisów, dłużnik, który nie spłaca regularnie swoich należności wobec wierzyciela może zostać niejako ukarany w ten sposób, że od zaległych odsetek zostają naliczane dodatkowe odsetki

- czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Wątpliwości interpretacyjne zarówno co do terminów "pożyczka długoterminowa" oraz "instytucja kredytowa", połączone z genezą tego przepisu oraz nieuzasadnioną wzmocnioną pozycją banków w sporach sądowych przesądziły o tym, że prezydent zdecydował się zgłosić inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany kodeksu cywilnego,

Andrzej Duda chce, aby powyższy wyjątek od anatocyzmu został z kodeksu cywilnego usunięty. Projekt ustawy był konsultowany z resortem Finansów, Komisją Nadzoru Finansowego oraz Narodowym Bankiem Polskim, i uzyskał ich akceptację.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia i będzie miała zastosowanie również do obecnie zawartych umów kredytowych w stosunku do odsetek naliczanych po wejściu jej w życie.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że ustawowy zakaz anatocyzmu to kolejny krok na drodze do poprawy sytuacji kredytobiorców w ich stosunkach z bankami.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (42)
Koniec z pobieraniem odsetek od odsetek?
Zaloguj się
 • peowca888

  Oceniono 13 razy 7

  i kiedy podwojne opodatkowanie zniknie, najpierw placi sie pit, potem od odpitowanych zarobkow vat, akcyze, pcc i na koncu jeszcze raz pit od emerytury to ostatnie to jest dopiero skuwrysynstwo

 • wesslingharald

  Oceniono 9 razy 7

  A jak tam p. Krzysztof Szczerski? Ten "fachowiec" i "profesjonalista", co wystawił prezydenta (i nas wszystkich) na pośmiewisko? Pracuje jeszcze?

 • jurek1959339

  Oceniono 9 razy 7

  Obiecanki, cacanki, a głupiemu radość. Akurat banki sobie z tym nie poradzą, i kredytobiorcy będą mniej płacić za przeterminowane kredyty. Już prędzej uwierzę, że efektem tego przepisu będzie nie doliczanie odsetek do kapitału, w przypadku lokat.

 • emazkawka

  Oceniono 11 razy 5

  Kiedy znikną odsetki od odsetek , tzw. odsetkami Belki? Dwa razy (co najmniej pobierane są haracze), człowiek nawet boi się lokatę założyć, bo goowno z niej wyciągnie.

 • thegosc

  Oceniono 14 razy 4

  Kaczyński wprowadza nowe podatki. Uzasadnia to zwiększonymi wydatkami na kampanię wyborczą i koniecznością wypłacenia miliardowych odpraw prezesom spółek państwowych mianowanym przez PiS.

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 3

  Po trzech latach kłamstw tego pana, płacimy wyższe podatki, mamy drożyznę w sklepach i masectepej chsmowatej propagandy. Duda precz!!!

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 3

  Duda miała być wyższa kwota wolna od podatku, miało byc 500 na każde dziecko, miało byc godnie o uczciwie, miało być mniej podatków, miały być niższe podatki!!! KŁAMAŁEŚ, KŁAMIESZ, BĘDZIESZ KLAMSL. IDŹ PRECZ!!!

 • kaczepieczone

  Oceniono 7 razy 3

  A już myślałem, że chcą zlikwidować złodziejski podatek Belki od i tak żałosnych przychodów z lokat :D

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 3

  Duda powinien stanac przed Trybunalem Stanu z oskarzenia o Zdrade Stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX