Rolnicy chcą 220 mln zł w związku ze stratami spowodowanymi suszą

Prezes Maria Fajger poinformowała, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła już 3 miliony złotych rolnikom, którym susza zniszczyła plony.

Do tej pory do biur powiatowych Agencji wpłynęło ponad 38 tysięcy wniosków, w tym 20 tysięcy od najbardziej poszkodowanych. Gospodarze, którzy przez suszę mają przynajmniej 70 proc. strat w uprawach, mogą ubiegać się o dopłatę tysiąc złotych do hektara.

Jak poinformowała Informacyjną Agencję Radiową Maria Fajger, do Agencji wpłynęły wnioski na łączną kwotę ponad 220 mln zł. Prezes zaznaczyła, że ARiMR sukcesywnie weryfikuje wnioski, wydaje decyzje, a następnie wysyła zlecenia płatności. Do tej pory zaakceptowano prawie 3 tys. wniosków na kwotę 20 mln zł. Już wczoraj na konta rolników trafiły 3 mln zł.

Maria Fajger powiedziała, że zainteresowanie rolników rekompensatami jest bardzo duże, szczególnie w województwach, które susza dotknęła najbardziej, czyli w kujawsko - pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim i podlaskim. 

Czytaj więcej: Rolnicy do Morawieckiego: Żarty się skończyły! To nie my produkujemy ten syf, który dominuje na półkach supermarketów

Rolnicy mają czas do końca października

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że czas na składanie wniosków został wydłużony do końca października. Niektóre gminy do tej pory nie dostarczyły jeszcze protokołów z szacowania strat do wojewodów. Bez tego rolnicy nie otrzymają pieniędzy.

Gospodarze, których straty w uprawach wyniosły ponad 70 proc., wnioskują o pomoc do Agencji od połowy września. Od jutra o rekompensaty mogą ubiegać się też rolnicy, u których straty wyniosły poniżej 70 proc., ale więcej niż 30 proc.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o:
Komentarze (42)
Rolnicy chcą 220 mln zł w związku ze stratami spowodowanymi suszą
Zaloguj się
 • faktami_w_morde

  Oceniono 8 razy 8

  do Jureczka 111coś tam: Wybij sobie z głowy, że jesteśmy na was skazani, tak było kiedyś w komunie. Nie jesteście monopolistami, owoce i warzywa w sklepach pamiętaj tłuku są też z zagranicy. Helloł jesteśmy w Unii, demencje masz? czy celowo udajesz. Na szczęście człowiek jest wszystkożerny, więc nie, nie zdechniemy bez was z głodu choćbyście nie wiem jak się starali. Rolnik jest jak to mówisz upokarzany jak nigdzie na świecie w Polsce nie dlatego że zajmuje się rolnictwem, a dlatego że ma niesłusznie przyznane przywileje. Czego nie raczysz dostrzec bo z tego korzystasz. W czym gorszy inny biznes? Inni ludzie? Czemu parasol ochronny ma być tylko nad wami? W obecnych czasach nie ma to już zadnego uzasadnienia. Koniec i kropka, i nie udawaj durnia.

 • faktami_w_morde

  Oceniono 9 razy 5

  Ku..wy ubezpieczać się! A jak ktoś kto prowadzi biznes ma straty to TEŻ ma iść do państwa? Nie idzie, bo wiadomo że nie dostanie, ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa na przedsiębiorcy. PRZESTAŃCIE WYŁUDZAĆ SWIETE KROWY! Zmienić branże jak nie ubezpieczacie ryzyka.

 • evergreen111

  Oceniono 16 razy 4

  Kiedy rolnicy mają zysk, w całości biorą go dla siebie. Kiedy mają stratę, wyciągają ręce do podatników.
  Zaprawdę godne to i sprawiedliwe.

 • faktami_w_morde

  Oceniono 6 razy 4

  NIE DAWAĆ IM!!! NIE ZGADZAM SIĘ!!!

 • re_x

  Oceniono 3 razy 3

  zawsze mnie to zadziwia..nie można rolników opodatkować PIT,bo ponoć nie można wyliczyć dochodu,wręcz mowa o stratach...ale jak jakieś klęski to momentalnie ci sami płaczący o niedochodowości rolnicy wyliczają straty w milionach...

 • dante_waw

  Oceniono 3 razy 3

  :)... no prosze jedni na kleske urodzaju inni na kleske suszy... rolnicze gardla wiecznie spragnione gotowki... ... a podatkow placic nie chca... KRUS malutki... moga zatrudniac ponizej minimalnej a im ciagle malo...

 • dorotanna

  Oceniono 14 razy 2

  rolnicy mają to do siebie, że wiecznie czegoś chcą. Albo im za sucho, albo za mokro, albo za zimno, albo za ciepło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX