Fatalna prognoza wyników finansowych Ursusa. Akcje w dół

W pierwszym półroczu tego roku Ursus odnotował 16 mln zł straty, wobec 6 mln zł zysku netto rok temu, poinformowała spółka, prezentując wstępne dane. 

Akcje znanego polskiego producenta traktorów i maszyn rolniczych tracą dziś na warszawskiej giełdzie ok. 4 proc. po informacji o zapowiadanym znaczącym pogorszeniu wyników finansowych spółki. 

Kurs akcji Ursusa - 1 rokKurs akcji Ursusa - 1 rok stooq.pl

- Strata netto spółki Ursus S.A. w I półroczu 2018 r. wyniosła 16 mln zł w stosunku do 6 mln zł zysku netto analogicznego okresu roku ubiegłego, co wynikało ze spadku przychodów ze sprzedaży krajowej oraz ze sprzedaży zagranicznej w ramach kontraktów eksportowych oraz ze wzrostu kosztów finansowych z uwagi na niekorzystną relację kursu dolara amerykańskiego (waluty rozliczeniowej kontraktu) w stosunku do kursu złotego - czytamy w komunikacie.

Dodatkowo przychody ze sprzedaży spółki spadły o 60 proc. (tj. o wartość 93 mln zł w ujęciu rocznym) i wyniosły 62 mln zł. Wynika to ze zmniejszenia się sprzedaży eksportowej o 71 proc. w stosunku do I półrocza 2017 r. oraz zmniejszenia się sprzedaży krajowej o 48 proc.

Ursus tłumaczy spadek przychodów

Spadek przychodów ze sprzedaży zagranicznej spowodowany był obniżeniem przychodów z tytułu realizacji kontaktu z tanzańską spółką National Development Corporation (NDC). W I półroczu 2017 r. spółka odnotowała przychody z tytułu realizacji ww. kontraktu w kwocie 45,3 mln zł, natomiast w I półroczu 2018 r. sprzedaż kontraktowa wyniosła nieco ponad 3 mln zł. Przyczyną opóźnień w realizacji tego kontraktu były problemy proceduralne związane z akceptacją płatności.

Z kolei niższe o 48 proc. przychody Ursusa z tytułu sprzedaży krajowej spowodowane były, według spółki, opóźnieniami w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach programu unijnego PROW na lata 2014-2020, który jest podstawowym instrumentem finansowym dla polskiego rolnictwa.

- Spadki przychodów ze sprzedaży krajowej wynikają w głównej mierze z braku realizacji dopłat unijnych, które mają znaczący wpływ na decyzje dotyczące zakupów inwestycyjnych w rolnictwie oraz pogarszającej się koniunktury na rynku maszyn rolniczych w Polsce - podano również.

Ursus zaznacza jednocześnie, że prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Oficjalne, zaudytowane wyniki zostaną opublikowane 1 października 2018 r. 

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (21)
Ursus miał wstępnie 16 mln zł straty netto. Akcje w dół
Zaloguj się
 • pcat

  Oceniono 8 razy 6

  Model biznesowy zajebisty - chińskie składaki kupowane przez Afrykę za kredyt od polskiego rządu. To nie mogło się udać.

 • takaprawda2015

  Oceniono 22 razy 6

  Teraz Matołuszek Moradziecki powinien pojechać do URSUSA i ogłosić narodowy program URSUS+ wraz z zapowiedzią budowy miliona elektrycznych traktorów w ciągu najbliższych 5 lat.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 5

  Problemy z dofinansowniaem UE, problemy w Ursusie. Wujdziemy z Unii, Ursus padnie.

 • dvla

  Oceniono 5 razy 5

  Toć z Ursusa to tylko logo zostało, reszta to chińskie traktory o kosiarki + mega spekulacje :) kto miał zarobić ten zarobi na czyjejś stracie

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 6 razy 4

  Balonik napompowany przez opłacone media musiał piprznąć prędzej czy później.
  Stary będzie musiał znowu ratować nieudacznego dzieciaka co to mu się prezesować zachciało.

 • wl_wl

  Oceniono 2 razy 2

  Myśleli, że zaleją Afrykę swoimi wyrobami, a tu kicha. Murzynom skończyła się kasa.

 • wl_wl

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie. Jak powiedział duda. Jak upadnie otworzą następny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX