Ursus w opałach. 20 milionów złotych straty. Handel akcjami wstrzymany na żądanie KNF

Rafał Hirsch
Znany producent ciągników, firma Ursus, znalazł się w gronie spółek łamiących giełdowe zasady. Reakcja KNF i giełdy była szybka - od piątku notowania akcji Ursusa są zawieszone.

Zawieszenie notowań Ursusa

Ursus naraził się giełdzie i Komisji Nadzoru Finansowego, bo nie opublikował w dopuszczalnym terminie pełnego raportu rocznego za 2017 rok. Zgodnie z prawem każda spółka giełdowa musi taki raport przedstawić w ciągu 4 miesięcy od zakończenia roku. W przypadku Ursusa termin minął 30 kwietnia. Jak napisała Komisja w swoim komunikacie, raporty okresowe są dla inwestorów kluczowym źródłem informacji finansowych o spółkach notowanych na rynku regulowanym.

Co ciekawe, spółka de facto zmieściła się w terminie, bo raport opublikowała 30 kwietnia, dokładnie o 23:24.

Fragment serwisu ESPI, w którym spółki giełdowe publikują wszystkie swoje komunikatyFragment serwisu ESPI, w którym spółki giełdowe publikują wszystkie swoje komunikaty źródło: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,2018,4,30,1

Problem w tym, że w raporcie nie znalazła się obowiązkowa dla każdej spółki opinia niezależnego biegłego rewidenta, raport był więc niekompletny. KNF uznał, że w interesie inwestorów na rynku będzie wstrzymanie notowań Ursusa do momentu, w którym opublikuje brakujące części raportu. 

Prezes Ursusa Karol Zarajczyk już w opublikowanym 30 kwietnia sprawozdaniu napisał, że opinia biegłego rewidenta ma być gotowa do 14 maja. Prezes tłumaczył opóźnienie... awarią informatyczną

Fragment listu prezesa Ursusa do akcjonariuszyFragment listu prezesa Ursusa do akcjonariuszy źródło: Ursus SA

Giełda obok Ursusa zawiesiła dziś notowania także trzech innych spółek: Lark.pl, IndygoTech Minerals i Graviton Capital. Są to jednak firmy zdecydowanie mniejsze i mniej popularne wśród inwestorów od Ursusa. 

20 milionów złotych straty w 2017

Dla posiadaczy akcji Ursusa zawieszenie notowań to nie jedyny problem. W ostatnich miesiącach bowiem cena tych akcji wygląda coraz gorzej.

Od początku roku do ostatniego notowania z 2 maja akcje Ursusa spadły o ponad 35 procent. Przyczyną takich spadków są słabe wyniki finansowe producenta ciągników.

Notowania akcji UrsusaNotowania akcji Ursusa wykres: investing.com

Z opublikowanego właśnie raportu rocznego (tego bez opinii rewidenta) wynika, że spółka w 2017 roku miała blisko 20 milionów złotych straty. Przychody Ursusa spadły w ubiegłym roku o prawie 20 procent. Jednocześnie spółka jest dość mocno zadłużona. Jej dług netto przekracza 150 milionów złotych.

Więcej o: