Fundusz ten czerpie z zasobów i wsparcia miliarderów, takich jak Mukesh Ambani z Reliance Industries Limited, Jeffa Bezosa z Amazona, Michaela Bloomberga, Richarda Bransona z Virgin, Jacka Ma z Alibaba i Masayoshi Son z Softbanku.
Czytaj też: Oto najbogatsze Polki. Tygodnik "Wprost" pokazał najnowszy ranking
Dwie pierwsze inwestycje BEV to Form Energy, firma która opracowuje dwa nowe typy chemii akumulatorowej, zdolne do przechowywania odpowiednio energii tygodniowej i miesięcznej, oraz przedsiębiorstwo Quidnet Energy, które rozwija technologię replikowania korzyści z energii wodnej poprzez pompowanie wody w podpowierzchniowe formacje łupkowe.
Prawie pełna lista innych firm, finansowanych przez BEV obejmuje QuantumScape, której celem jest rozpoczęcie budowy baterii opartej na pełnej masie, będącej zdaniem wielu ekspertów kluczem do przyszłości samochodów elektrycznych. Inną inwestycją jest Commonwealth Fusion Systems - przedsiębiorstwo pracujące nad reaktorem do syntezy jądrowej, wykorzystującym nadprzewodniki wysokotemperaturowe.
Ciekawą inwestycją jest także Pivot Bio, firma biotechnologiczna opracowująca roztwór drobnoustrojów, który może zastąpić nawozy azotowe, zmniejszyć odpływ azotu i wyeliminować związaną z nim produkcję podtlenku azotu - gazu cieplarnianego 300 razy silniejszego niż dwutlenek węgla.
Innym finansowanym projektem jest CarbonCure firma, która opracowała technologię wstrzykiwania dwutlenku węgla do betonu, przez co zwiększa się jego wytrzymałość w porównaniu do konwencjonalnego betonu, a także Fervo Energy; przedsięwzięcie mające na celu obniżenie kosztu wydobycia i eksploatacji energii geotermalnej. Listę zamykają DMC Biotechnologies: firma stosująca mikroby do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, w tym biopaliw oraz Zero Mass Water, przedsiębiorstwo sprzedające specjalistyczne panele wykorzystujące energię słoneczną i baterie do wyciągania wody z powietrza.
Gates już wcześniej zainwestował w garstkę firm energetycznych i nauczył się w trakcie tego procesu, że startupy energetyczne nie są jak firmy programistyczne, bo rozwijają się powoli i przy dużym nakładzie finansowym, ponieważ pracują nad trudnymi problemami, które wymagają przełomowych odkryć. W związku z tymi inwestorzy muszą być chętni nie tylko do finansowania, ale także do wsparcia dla naukowców przechodzących na przedsiębiorców lub początkujących założycieli uczących się prowadzić przedsiębiorstwo.
Zakwalifikowanie do finansowania z BEV nie jest proste, ponieważ aplikujący startup musi reprezentować solidną naukową technologię, która może zmniejszyć roczną globalną emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 500 milionów ton, przy czym finansowanie w zależności od etapu rozwoju i potrzeb wynosi od 200 000 do 20 milionów dolarów.