Rekordowa sprzedaż H&M w Polsce. Możliwe, że szwedzka marka najgorsze ma za sobą

Polacy uwielbiają ostatnio zakupy w H&M. Tego można się między innymi dowiedzieć z najnowszego raportu finansowego drugiego największego sprzedawcy odzieży na świecie.

H&M opublikował w czwartek najnowszy raport kwartalny – dotyczy wyników osiągniętych od 1 czerwca do 31 sierpnia tego roku. Konrad Krasuski, reportert Bloomberg News w Warszawie, zwrócił uwagę, że szwedzka sieć wyjątkowo dobrze rozwija się ostatnio w Polsce. Jej sprzedaż w okresie od czerwca do sierpnia wzrosła aż o niemal jedną piątą w porównaniu do danych sprzed roku – do kwoty 1,8 mld koron szwedzkich, a więc około 740 mln zł.

W Europie zatem polski wynik H&M jest najlepszy – nie licząc Islandii, ale tam sieć ma tylko dwa sklepy, więc trudno porównywać wyniki z odległej wyspy ze sprzedażą w 182 placówkach szwedzkiej sieci nad Wisłą.

Dla akcjonariuszy informacja o sprzedaży H&M w Polsce z pewnością nie była najważniejszą, której szukali w najnowszym raporcie. Ale z pewnością nie była też mało istotna. W Polsce H&M sprzedaje więcej odzieży i akcesoriów niż np. w Norwegii i trochę tylko mniej niż w Korei Południowej. Na liście najważniejszych rynków dla szwedzkiego sprzedawcy odzieży zajmujemy miejsce z początkiem drugiej dziesiątki – na blisko 60, na których działa on bezpośrednio.

H&M wstaje z kolan? 

Akcjonariuszom giganta odzieżowego raport się bardzo spodobał. Akcje H&M na giełdzie w Sztokholmie w czwartek rano zyskiwały nawet 11 proc. Potem nieznacznie potaniały.

Notowania H&M na giełdzie w SztokholmieNotowania H&M na giełdzie w Sztokholmie Google

W ten sposób inwestorzy zareagowali na dwie najważniejsze informacje. Po pierwsze, szwedzkiej firmie udało się zwiększyć przychody – te w jej trzecim raportowanym kwartale wzrosły o 9 proc. do niemal 56 mld koron, w tym aż o 32 proc. powiększyła się sprzedaż online.

Ponadto firma poinformowała, że nie będzie już musiała brutalnie ciąć kosztów w związku z problemami ze sprzedażą, które ciążyły jej od co najmniej kilku kwartałów. Przypomnijmy, że z początkiem wiosny H&M raportowało, że ma w magazynach ubrań za aż 4,3 mld dol.

Sprzedaż udało się po wiele miesiącach stagnacji nieco rozruszać, zapewne dzięki wyprzedażom. To sugeruje spadek zysku przed opodatkowaniem H&M aż o 20 proc. i zmniejszenie się marży o 1,1 pkt. proc. do 50,3 proc.

Tak więc nie wszystko jeszcze w znanej odzieżowej sieciówce działa najlepiej – ale inwestorzy dostrzegli światełko w tunelu.

Eksperymenty ze sklepami 

Widzą też, że od pewnego czasu H&M intensywnie próbuje zmienić kulejące obszary swojego biznesu. Rozwija wspomnianą już sprzedaż internetową oraz mocno przy tym inwestuje w poprawę całego systemu logistycznego – chodzi głównie o to, by przyspieszyć transport produktów do konkretnych sklepów i odbiorców zakupów internetowych.

Równocześnie eksperymentuje z nowymi sklepami. W Szwecji np. testuje mniejsze placówki, ale za to z droższymi ubraniami z wyższej półki, w których dodatkowo próbuje organizować specjalne pokazy, na których wejście jest wyłącznie dla zarejestrowanych klientów sieci.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (7)
Rekordowa sprzedaż H&M w Polsce. Możliwe, że szwedzka marka najgorsze ma za sobą
Zaloguj się
 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 7 razy 1

  Zgadza sie. Polacy oszolomieni dobrobytem i 500+ ruszyli po tandete.
  W USA zas przy sprzedazy kilka razy wiekszej niz w Polsce zreszta, sprzedaz spadla o 5% bo ludzie majac kase kupuja prawdziwe ubrania i buty.

 • pamparampa

  Oceniono 4 razy 0

  Gdybym był szwedzkim emerytem, to dopingowałbym zarząd tego korpomolocha, aby mój kapitał w funduszu emerytalnym rósł i sięgnął niebios.

  Robotnik w Bangladeszu zarabia 50 dolarów, Polak 800 $, a Szwed tysiące zielonych. Wystarczy rozbudzić ambicje i aspiracje tych pierwszych, aby ten ostatni miał zapewniony dobry i twardy sen... A zawsze znajdzie się jakiś psychol, który będzie z radością pastwić się nad kolegami z pracy. To przecież nie są ludzie, a zwykły zasób, prawda?!

  H&M to jedno z mitycznych miejsc, gdzie pod przykrywką tęczowego pluszu, rozgrywają się ludzkie dramaty.

 • pan_willy_wonka

  Oceniono 2 razy 0

  Zgadza się bo zrobili fajną wyprzedaż i można było kupić ich ciuchy za 1/4 ceny.

 • zerozer52

  Oceniono 5 razy -1

  A dzieci w Bangladeszu i Pakistanie pracują dla tych złodziei po 14 h dziennie za miskę ryżu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX