USA, Kanada i Meksyk z nową umową handlową

USA, Kanada i Meksyk porozumiały się w kwestii nowej umowy handlowej. "To rozwiązuje wiele braków i błędów w porozumieniu NAFTA" - ocenia prezydent USA Donald Trump.

Układ zastąpi dotychczasowe porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ich sąsiadami NAFTA. Będzie się teraz nazywało USMCA - The United States Mexico Canada Agreement.

Zawarcie układu to sukces prezydenta Trumpa, które od dawna krytykował NAFTA i obiecywał jego renegocjację.

W niedzielę amerykańscy i kanadyjscy negocjatorzy osiągnęli porozumienie, na mocy którego Kanada przystąpi do układu wynegocjowanego wcześniej z Meksykiem. W ten sposób udało się uniknąć scenariusza, w którym układ NAFTA zastąpiłyby osobne układy handlowe z sąsiadami Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze, że nowy układ rozwiązuje wiele braków i błędów jakie zawierało porozumienie NAFTA, otwiera rynki dla amerykańskich farmerów i producentów, redukuje bariery handlowe dla podmiotów ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA ocenił, że dzięki nowemu układowi jego sygnatariusze będą skuteczniejsi w konkurencji z resztą świata. "Gratulacje dla Meksyku i Kanady!” - napisał amerykański prezydent.

Wcześniej premier Kanady Justin Trudeau napisał w kontekście nowej umowy handlowej z USA i Meksykiem, że "to dobry dzień dla Kanady i jej najbliższych partnerów handlowych". 

W niedzielę reprezentant Stanów Zjednoczonych do spraw handlu Robert Lighthizer i minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland we wspólnym oświadczeniu napisali, że "z niecierpliwością czekają na dalsze pogłębianie bliskich więzi gospodarczych po wejściu w życie nowej umowy". 

USMCA zapewni naszym pracownikom, rolnikom, farmerom i firmom umowę handlową wysokiej jakości. Zaowocuje ona większą wolnością na rynkach, uczciwszym handlem i silnym wzrostem gospodarczym w naszym regionie. Wzmocni to klasę średnią i stworzy dobre, dobrze płatne miejsca pracy i nowe możliwości dla prawie pół miliarda ludzi, którzy nazywają Amerykę Północną swoim domem

- czytali w oświadczeniu.

***

Ambasador Szlachetnej Paczki: "Nie możemy tego stracić. Ksiądz Stryczek musi stanąć w prawdzie"

Więcej o:
Komentarze (17)
USA, Kanada i Meksyk z nową umową handlową
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 17 razy 7

  Teraz UE odstawioną przez swiat na boczne tory, czeka wykolejenie i zjazd z nasypu....

 • elenem

  Oceniono 16 razy 2

  Jak ktoś chce to się dogada, z zyskiem dla własnego kraju.
  Szkoda, ze polski prezydent i premier tego nie potrafią. Powinni uczyć się negocjacji od Kanady i Meksyku. Nie sztuka polecieć do USA, zrobić głupie miny i wrócić z niczym.

 • jackk3

  Oceniono 7 razy 1

  Trump pokazal Justinkowi gdzie jest jego miejsce (czyli Jastinek w portki zr...l bo dzisiaj wybory w QC).

 • claudiusz

  0

  mieszkam w Kanadzie od 36 lat,sledzilem te negocjacje,Kanada w sumie z ulga przywitala nowy uklad,USA z zadowoleniem...

 • kisssmyass

  Oceniono 3 razy -1

  Trup się pos rał a nas rał i poszedł na ugodę bo zaraz wybory i musi się czymś wykazać! A po wvborach znowu się obrazi na Meksyk który miał zapłacić za mur i na Justina za to że lewak, i zażąda renegocjacji. Tymczasem stwierdził że dzisiaj on i Kim z Koreii Pół. są w stanie rui! Prawdziwy psychopata. Trzeba mu podsunąć żyletki, może się przypadkiem pochlasta, albo zapałki to może się podpali.

 • tkslazek

  Oceniono 3 razy -1

  No to Trump pozamiatał.
  Najważniejsze, że "to dobry dzień dla Kanady i jej najbliższych partnerów handlowych".
  LOL!

 • vomiting_frog

  Oceniono 3 razy -3

  Nie pozwolił Trump podpisać przy swoim biurku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX