60 mln zł za "Wiedźmina"? Czy Sapkowski ma szanse? Ekspert: CD Projekt wykonał dobry ruch

"Wiedźmin" stał się obiektem interesującej gry prawnej. Prawnicy Andrzeja Sapkowskiego zażądali od twórców gry 60 milionów złotych. Mecenas Piotr Schramm ocenia, że "gdyby nie ogrom pracy i wkładu CD Projekt, dziś Wiedźmin byłby warty mniej, a roszczenia są bezpodstawne".

Łukasz Kijek, redaktor naczelny next.gazeta.pl: Jak Pan jako prawnik ze sporym  doświadczeniem w zakresie prawa autorskiego i własności intelektualnej, ocenia roszczenia Andrzeja Sapkowskiego? Czy mają one podstawy prawne? Czy autorowi "Wiedźmina" należy się 60 milionów złotych?

Mecenas Piotr Schramm, kancelaria Gessel: W mojej głębokiej ocenie roszczenie Andrzeja Sapkowskiego jest nieuzasadnione w kwocie przedstawionej w wezwaniu. W kwestii zasady tego roszczenia uważam, że głębokie wątpliwości budzi kwestia, czy może być ono zasadne w jakiejkolwiek innej, nawet znacznie niższej wysokości.

Musimy pamiętać, że w latach 2000-2002, ówczesny CD Projekt zawarł umowy z Panem Sapkowskim, na podstawie których powstały gry, począwszy od wersji pierwszej "Wiedźmina" około roku 2007. Mamy rok 2018 i aż do września 2018 roku Andrzej Sapkowski nie przedstawiał żadnych roszczeń wobec CD Projekt. Honorował zawarte wtedy, przed laty, umowy. W wywiadach przyznawał, że powinien był zgodzić się, kiedy patrzy na sprawę z dzisiejszej perspektywy, na proponowane mu wtedy, przez ówczesny CD Projekt wynagrodzenie procentowe od zysków, które wtedy odrzucił. Tak, zdecydowanie odrzucił – wskazując, że nie wierzy w projekt gry i sądzi, że inicjatywa CD Projekt będzie tzw. „klapą”. Hołduję zasadzie „chcącemu nie dzieje się krzywda”.   

Czytaj też: Sapkowski chce milionów za "Wiedźmina". Prezes CD Projektu: My tego konfliktu nie wywołujemy

Andrzej Sapkowski chce od CD Projekt 60 mln złAndrzej Sapkowski chce od CD Projekt 60 mln zł Fot. Niccol? Caranti / CD Projekt

Prawnicy Andrzeja Sapkowskiego zwracają uwagę, że sytuacja po wielu latach zmieniła się, czy prawo autorskie przewiduje podniesienie wynagrodzenia?

W ustawie prawno-autorskiej znajduje się przepis art. 44, który pozwala twórcy żądać podwyższenia otrzymanego wynagrodzenia przez sąd, w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy, a korzyściami nabywcy autorskich praw. Nasuwa się zasadnicze pytanie: co sprzedał Andrzej Sapkowski, a co z tym zrobił, co wytworzył i jaką wartość stworzył CD Projekt? Innymi słowy: ile jest Andrzeja Sapkowskiego w sukcesie gry "Wiedźmin"? Moim zdaniem dochodzi do rozjechania się wkładu w dzisiejszy sukces obu stron. Traktuję dzisiejszy sukces gry, a tym samym uprawnienie do zysków, jako wynik wyłącznej pracy CD Projekt poprzez umiejętne stworzenie utworu zależnego, czyli sagi gier "Wiedźmin".    

Wiedźmin w grze 'Soulcalibur'Wiedźmin w grze 'Soulcalibur' mat. prasowe

Sugeruje Pan, że to Andrzej Sapkowski więcej zawdzięcza CD Projektowi. Dlaczego? To przecież on stworzył "Wiedźmina".

W mojej ocenie paradoksalnie tak właśnie można powiedzieć, ponieważ dzisiejszy sukces gry wiedźmin to nie wynik pracy Andrzeja Sapkowskiego, ale wynik ponad 16-stu lat starań CD Projekt. Te starania i światowy sukces gry "Wiedźmin" powodują, że dziś na świecie to gra napędza "Wiedźmina", a nie odwrotnie. Innymi słowy, gdyby nie ogrom pracy i wkładu CD Projekt, dziś Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego byłby warty mniej. Przypomnę tylko, że już w latach 96/97 próbowano przenieść Wiedźmina do gry, zakończyło się to porażką, a zatem "Wiedźmin" to nie jest tzw. „samograj”.    

Znamy linie prezentowaną przez prawników Andrzeja Sapkowskiego. Ciekawe jednak co w tej sytuacji może zrobić CD Projekt? Lepsza będzie ugoda, czy spór prawny?

CD Projekt wykonał doskonały ruch publikując całe wezwanie, niczego nie ukrywając, mimo że samo wezwanie zachęcało, cytuję do „szybkiego i cichego” rozliczenia żądanej kwoty. Co najmniej jako niezręczność wezwania traktuję także sugestie „co by było, gdyby roszczenie wyszło na światło dzienne, ile firma czy akcjonariusze by stracili”. Takie sugestie zawarte w wezwaniu są moim zdaniem nadużyciem.

Gdybym reprezentował CD Projekt, przygotowałbym pilnie uzasadnione i mocne roszczenie przeciwko Panu Andrzejowi Sapkowskiemu, tak w imieniu Spółki CD Projekt, jak również jej akcjonariuszy. Jeśli bowiem Pan Andrzej Sapkowski nie ma racji, to skierowane do spółki wezwanie skutkuje wielką zmianę kursu giełdowego CD Projekt i stratami finansowymi po stronie jej samej i jej akcjonariuszy. Innymi słowy, nie uległbym bezzasadnemu w mej głębokiej ocenie, skierowanemu do spółki, wezwaniu.  

Adwokat Piotr SchrammAdwokat Piotr Schramm ADAM STĘPIEŃ

* Piotr Schramm jest absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe przy Międzyuczelnianym Instytucie Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku Prawa Autorskiego, Wydawniczego i Prasowego.

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o:
Komentarze (208)
Prawnik ocenia roszczenia jakie wobec CD Projekt wystosował Andrzej Sapkowski
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 59 razy 27

  W sumie, z drugiej strony to Sapkowski powinien też zapłacić firmie CD Projekt za reklamę swoich książek. Niech mu wystawią fakturę na 60 baniek i zrobią kompensatę. ;-)

 • nieudocznik

  Oceniono 38 razy 24

  kupilem angielskie wydanie wszystkie czesci sagi za £25 - rozpadaja sie w rekach - a Sapkowski to pazerny burak i tyle - tak mowia ludzie ktorzy go znaja

 • m1224

  Oceniono 40 razy 24

  Tekst pisma, które wysłano w imieniu pana Sapkowskiego do CDP jest ewidentnym szantażem. Za coś takiego autor tegoż pisma powinien ponieść surowe konsekwencje.

 • zielony_jamnik

  Oceniono 35 razy 23

  Trzeba być bezczelnym. Najpierw odrzucić ofertę udziału w zyskach, bo się nie wierzy w sukces i wziąć wynagrodzenie ryczałtowe.
  A później, po odniesieniu sukcesu przez grę, żądać udziału w zyskach.
  Sapkowski mnóstwo stracił w moich oczach.

 • botwinnik

  Oceniono 30 razy 18

  Powinien być dopisek nad artykułem: materiał promocyjny, kancelaria Gessel.
  Ogólnie co do wypowiadania się prawników, uczciwej odpowiedzi udzielił James Comey przesłuchiwany w Kongresie USA: "jestem prawnikiem, mogę bez trudności argumentować w obie strony".

 • sthoss

  Oceniono 19 razy 11

  typowe prawnicze zagrywki. jedni na dzien dobry żadają grubo przesadzonych kwot, druga strona z kolei przygotowuje kontrpozwy. A i tak zawsze dogadaja sie i na koniec z uśmiechem uścisna sobie dlonie wszyscy zadowoleni. Niepotrzebnie prasa i internet sie tak ekscytuje

 • paniczysko

  Oceniono 39 razy 11

  Puścić dziada z torbami. CD Projekt powinien teraz odpowiedzieć powództwem.

 • dzisiajtujutrotam77

  Oceniono 11 razy 9

  Tak Głębokiej Oceny jak P. Schramm nie wygłoszę, ale jak na moje (prawo skończyłem, ale w życiu nie praktykowałem) Sapkowski specjalnych szans w sądzie nie ma - sam się wkopał mówiąc, że dobrowolnie odrzucił procent i wziął ryczałt. Ze słowami P. Schramma, że to gra spopularyzowała uniwersum i przyczyniła się do przeniesienia go do światowej popkultury nie da się nie zgodzić.
  I tak pewnie potencjalnie mogłaby wyglądać batalia w sądzie: CDP wykazywałoby ile to pieniędzy dostał Sapkowski ogółem z innych źródeł - np. netflix (czyli linia P. Schramma), a z kolei prawnicy Sapkowskiego wykazywaliby pewnie, że to absolutnie nierelewantne, bo wspomniany art. 44 odnosi się jedynie do kontraktu pomiędzy twórcą, a nabywcą praw (i oni też mają rację, żeby nie było). Niemniej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to Sapkowski sam się "zrzekł" procentu. Nieważne, prawnicze gadanie.

  O co tak naprawdę mi chodzi, to to, że Sapkowskiego, mimo tego że jest skończonym burakiem (oj, miałem przyjemność uczestniczyć w jednym spotkaniu z nim w Empiku na Marszałkowskiej), mi po prostu, po ludzku szkoda. Wiedźmina zacząłem czytać jak skończyłem podstawówkę, w tym świecie absolutnie się zakochałem, i zanim w ogóle CDP zaczęło wspominać o pierwszej grze przeczytałem już całą sagę chyba ze trzy razy. Spędziłem w tym uniwersum pewnie setki godzin mojego życia (wiele razy książki + gry) i bynajmniej nie żałuję.
  Stąd, trochę szkoda mi człowieka, który, co by nie mówiąc, całe to piękne uniwersum stworzył, a prawa do niego sprzedał taniej niż używana skoda - wykazał się totalnym niezrozumieniem realiów dzisiejszego świata.

  Podsumowując, myślę że sprawa skończy się tak, że w sądzie Sapkowski przegra, po czym CDP, żeby pokazać że nie są złą korpo, która oszukała starszego dziadka, odpali mu wielkopańskim gestem parę baniek - stać ich, a reklama, którą sobie tym zapewnią będzie warta jeszcze więcej. Być może CDP zrobi to nawet bez sądu.

  Tak tylko chciałem się podzielić moją opinią, bo temat bliski mojemu serduszku na kilku płaszczyznach. Pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX