Pierwsza gmina w Polsce rezygnuje z podatku od nieruchomości

Polkowice, jedna z najbogatszych gmin w Polsce, od stycznia 2019 r. znoszą podatek od nieruchomości. Władze tłumaczą, że wystarczające środki pozyskują już z kopalni eksploatowanej przez KGHM.

Polkowice będą najprawdopodobniej pierwszą gminą w Polsce, która nie będzie pobierać podatku od nieruchomości - informuje "Puls Biznesu". Wiesław Wabik, burmistrz, wyjaśnił, że decyzja jest możliwa dzięki jej świetnej sytuacji finansowej. Na  terenie gminy działa bowiem kopalnia Polkowice-Sieroszowice eksploatowana przez KGHM. Spółka płaci na tyle dużo, że tysiące mieszkańców mogą zyskać rocznie od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. 

Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik (fot. Paweł Paździor)Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik (fot. Paweł Paździor) Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik (fot. Paweł Paździor)

Miejsko-wiejską gminę Polkowice zamieszkuje 27 tys. osób. Jej budżet sięga 270 mln zł. Wydatki będą jednak znacznie wyższe - wyniosą 361 milionów złotych. Dziewięćdziesięciomilionowy deficyt władze planowały sfinansować z kredytu

Decyzja władz Polkowic z pewnością jest przełomowa. Czytelnicy zwrócili naszą uwagę na gminę Michałowo. Co prawda pobiera ona podatek od nieruchomości, ale jest on symboliczny - wynosi zaledwie 1 grosz.

Bogatsze gminy wciąż każą płacić

Nie wszyscy mieszkańcy zamożnych gmin mogą mówić o takim szczęściu. W gminie Kleszczów - najbogatszej w Polsce, dzięki kopalni i elektrowni PGE - podatek od nieruchomości wciąż obowiązuje. Jest on jednak bardzo niski - wynosi zaledwie 10 gr za mkw. Przy dochodzie na mieszkańca sięgającym 47 tys. zł. gminę najwyraźniej stać na taki gest. 

W gminie Rewal (dochód na mieszkańca to ponad 27 tys. zł., nr 2 na liście najbogatszych gmin) podatek dla budynku mieszkalnego wynosi 77 groszy. W Krynicy Morskiej, trzeciej najbogatszej gminie w kraju z ponad 14 tys. dochodu na mieszkańca - danina wynosi 62 grosze.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że maksymalna stawka podatku od nieruchomości pobieranego od każdego metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu czy mieszkania wynosi 77 gr. Została podniesiona z poziomu 75 gr.

PiS zwiększa podatek od nieruchomości. Ale nie mieszkalnych

Zwiększenie podatków od nieruchomości jest jednym z elementów programów wyborczego PiS. Dotyczy on jednak wyłącznie obiektów handlowych. I to nie wszystkich, a takich, których wartość wynosi co najmniej 10 mln zł. W praktyce chodzi więc wyłącznie o centra handlowe. 

Czytaj też: W pół roku akcje KGHM straciły jedną czwartą wartości

***

Więcej o: