Sejm przyjął nowelę dot. wypełnianych przez KAS e-zeznań PIT

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdecydował o ponownym skierowaniu go do prac w Komisji Finansów Publicznych (KFP).

Projekt, przyjęty przez rząd w sierpniu, przewiduje uproszczenia związane z rozliczaniem zeznań podatkowych PIT, tj. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Już od lutego

Jeśli przepisy wejdą w życie w proponowanej obecnie formie nowy sposób rozliczania będzie dostępny od 15 lutego 2019 r. Graniczną datę na złożenie zeznania pozostanie 30 kwietnia.

Podatnik może skorzystać, ale nie musi

Według projektu ustawy, KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników, a decyzję o skorzystaniu z takiego uproszczenia podejmuje podatnik. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Załatwisz sprawę elektronicznie, ale pamiętaj o ulgach

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. Jak wyjaśnia resort podczas edycji wstępnie wypełnionego wniosku PFR można samodzielnie wystąpić o odpowiednie ulgi - np. na dzieci. Warto pamiętać, że system Ministerstwa niczego nam nie odpisze "za nas". Jeśli formularza nie wypełnimy będzie to oznaczało, że pieniędzy po prostu nie otrzymamy. To samo dotyczy 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) - w formularzu musimy umieścić dane sami.

Czytaj też: Firma zarobiła mniej niż rok wcześniej, urząd skarbowy chce wyjaśnień. Absurd? Niekoniecznie

Szybszy zwrot podatku

Dodatkowo, jak informuje resort finansów, "osoby, które rozliczą się elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty – maksymalnie w ciągu 45 dni". Oznacza to, że przesyłając deklarację 15 lutego fiskus odda nam nadpłatę nie później niż 1 kwietnia 2019 roku. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: