Koniec z wypełnianiem PIT-ów! Od nowego roku urzędy skarbowe zrobią to za nas. Rząd przyjął nowelizację ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Projekt przewiduje m.in., że to urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej przygotują wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

"KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci)" - czytamy w komunikacie.

KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników. Jednak każdy sam będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego PIT-a, czy też wypełnić i złożyć go samodzielnie do urzędu skarbowego. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. Dodatkowo, jak informuje resort finansów, "osoby, które rozliczą się elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty – maksymalnie w ciągu 45 dni". 

Czytaj więcej: Ministerstwo Finansów rośnie w siłę. Zatrudnienie w górę aż o 25 proc. Inne resorty robią to samo

PIT-37 i PIT-38 a od rozliczeń za 2019 r. PIT-36, PIT-36L lub PIT-28

- Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia. W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38 - czytamy w informacji rządu. 

Jeśli skarbówka będzie miała nasze dane kontaktowe (adres e-mail, nr telefonu), to z urzędu otrzymamy wiadomość o sporządzonym zeznaniu podatkowym. 

Czytaj więcej: Ministerstwo Finansów potwierdza - trwają prace nad nowym podatkiem. Chodzi o tzw. exit tax

Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników - osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. 

"Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć" - wskazano w komunikacie.

Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (177)
Koniec z wypełnianiem PIT-ów! Od nowego roku urzędy skarbowe zrobią to za nas. Rząd przyjął nowelizację ustawy
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 50 razy 22

  Co za glupota. Raz do roku mozna wypelnic sobie PIT nawet z odliczeniami i dochodami z roznych zrodel, w tym zza granicy w maksimum godzine. Naprawde nie znajda Polacy godzine czasu na wypelnienie PIT ? W czasach komputerow, kalkulatorow wypelnianie PIT to bulka z maslem ?

 • monopolak

  Oceniono 25 razy 21

  I tak wielu drogą wygody pozbędzie się świadomości ile płaci podatków i składek

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 16 razy 14

  Proponuję od razu przelewać całe wynagrodzenia na konto Skarbowego. A potem już tylko "czy się stoi, czy się leży, dwa patyki się należy"...

 • sselrats

  Oceniono 20 razy 14

  Idiotyzm. Urzad Skarbowy nie ma pelnej informacji o dochodach i sytuacji podatkowej ludzi.

 • urhan

  Oceniono 27 razy 13

  Z jednej strony to jest dobre posunięcie, ale każdy kij dwa końce ma...np. część podatników szybko zapomni o możliwości przekazania 1% na OPP...podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd...

 • Mac Kacz

  Oceniono 16 razy 12

  Nie dziekuje aby ktoś mnie ubezwłasnowalniał.
  Niedługo z buciorami do toalety ci wejda

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 18 razy 12

  Skarbowy zawsze będzie wypełniał pit na swoją korzyść...

 • pasqdek1

  Oceniono 10 razy 10

  Chyba jest za mało etatów dla plecaków. Skąd pieniądze na utrzymanie kolejnej dywizji urzędników, którzy będą niepotrzebnie wypełniać jakieś dokumenty. Nic to nie usprawni, tylko wygeneruje koszty. Podobno miało być taniej i mniej urzędników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX