"Szczęście miał Kajko, lecz Kokosz zje jajko". Wielki powrót bohaterów komiksu

Robert Kędzierski
"Kajko i Kokosz", bohaterowie kultowej serii komiksów Janusza Christy, trafią do serialu. Wśród jego twórców znalazł się autor muzyki do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon''. Tytuł ma trafić na rynki zagraniczne.

Ruszyły prace nad animowanym serialem "Kajko i Kokosz", który przeniesie na ekrany kultowe postaci komiksów Janusza Christy. Jak informują Wirtualne Media wśród współautorów projektu znalazł się Mikołaj Stroiński, który jest kompozytorem ścieżki dźwiękowej m.in. do gry ''Wiedźmin 3: Dziki Gon''.

Za scenariusz odpowiadają Rafał Skarżycki i Maciej Kur. Drugi z nich ma spore doświadczenie związane z tytułem, od lat tworzy bowiem scenariusze do nowych komiksów o przygodach "Kajko i Kokosza", które obecnie wydaje Egmont. 

Producentem serii jest warszawskie studio animacji EGo FILM. Umowę na realizację podpisano w maju.

Pierwszy sezon serialu ma liczyć 26 odcinków, a docelowo mają powstać 52 epizody. Ma to ułatwić dystrybucję serialu na rynkach zagranicznych.

Kultowe postaci i lektura

Pierwszy komiks z serii ukazał się w roku 1972. Kajko i Kokosz to dwaj słowiańscy wojowie. Wśród postaci bawiących kilka pokoleń Polaków wymienić trzeba też kasztelana Mirmiła, Hegemona Lubawę czy Milusia. Komiksy powstawały do roku 1990. Od roku 2003 prawa do reedycji posiada Egmont. Gigant na rynku wydawniczym specjalizuje się w seriach związanych z głośnymi postaciami takimi jak Myszka Mickey czy Kubuś Puchatek. 

Czytaj też: Syn Papcia Chmiela pomógł wylądować na komecie!

Komiks trafił już na ekrany - w 2006 roku zrealizowano na jego podstawie krótkometrażowy film animowany. Wśród innych kultowych komiksów ery PRL, które podobnie jak "Kajko i Kokosz" łączą całe pokolenia, wymienić trzeba komiks "Tytus, Romek i A'tomek". I on został przeniesiony na ekrany. Postaci Henryka Jerzego Chmielewskiego doczekały się zarówno serialu jak i filmu. 

Janusz Christa zmarł w roku 2008. A "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", decyzją minister Anny Zalewskiej, znalazła się w kanonie lektur szkolnych. 

Więcej o: