MF: 360 mld zł z podatków w 2019 roku. Będą o ok. 40 procent większe niż w 2015

Wpływy z podatków i składek w 2019 roku będą około 40 procent wyższe niż w 2015 - szacuje Ministerstwo Finansów. Według resortu uszczelnienia podatkowego wymaga sektor handlu detalicznego.

Wiceminister Finansów Leszek Skiba powiedział, że wpływy podatkowe rosną szybciej niż gospodarka. Według niego dochody z VAT-u, PIT-u, CIT-u i składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. będą o ponad 147 mld zł wyższe niż w roku 2015.

Wiceminister szacuje, że wyłączając wpływ wzrostu gospodarczego, można stwierdzić, że uszczelnienie systemu podatkowego przyniesie w przyszłym roku około 50 mld zł.

Czytaj też: UOKiK porównał te same produkty z Niemiec i Polski. Jak wypadliśmy?

Według wiceministra Skiby uszczelnienia podatkowego wymaga jeszcze handel detaliczny i sektor usługowy, chodzi o ograniczenie sprzedaży nierejestrowanej.

Przedstawiciel MF wyjaśnia, że receptą na to mają być kasy fiskalne online.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 roku dochody podatkowe (bez składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) sięgną około 360 miliardów złotych to około 20 miliardów więcej niż w przypadku szacunków na ten rok.

W ostatnim czasie tempo wzrostu gospodarczego i sprzedaży jest wyższe niż tempo wzrostu dochodów z VAT-u. Wiceminister Skiba tłumaczy, że może być to efekt większych odliczeń podatku i zwrotów.

Więcej o: