Do Orlenu przypłynęła ropa z Nigerii. "Zapotrzebowanie w górę o 30 proc."

PKN Orlen poinformował, że w nocy do gdańskiego terminalu naftowego przypłynął tankowiec z przeznaczonym dla spółki ładunkiem ropy.

- Dziś w nocy do gdańskiego Naftoportu dotarł tankowiec New Vision ze 130 tys. ton ropy z Nigerii, która trafi do płockiego zakładu - napisał Orlen na swoim profilu na Twittrze.

O tym, że taka dostawa dotrze w połowie października, spółka informowała wcześniej w tym miesiącu,.

Wcześniej w tym miesiącu PKN Orlen informował, że tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy typu Bonny Light z Nigerii dotrze do Gdańska w połowie października.

- W związku z wdrożonymi przepisami w zakresie eliminowania szarej strefy przez premiera Mateusza Morawieckiego zapotrzebowanie na olej napędowy w Polsce wzrosło o 30 proc. To wymaga od nas zwiększania przerobu ropy o innych właściwościach niż rosyjska REBCO. Dzięki pozyskaniu gatunków o innych parametrach zwiększamy uzyski i marżę rafineryjną. Stąd nowe źródło dostaw. Jeśli surowiec z Nigerii okaże się efektywny w przerobie to nie wykluczamy zwiększenia naszego zainteresowania tym kierunkiem - mówił wtedy Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Rafinerie z GK ORLEN przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu czy Norwegii. PKN ORLEN dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie - podawała spółka. 

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o: