Testy mają odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące między innymi ciśnienia i wydajności. Pozwoli to też określić zasobność złoża. Te informacje spółka będzie mieć w ciągu miesiąca, dwóch.
Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych.
Janusz Radomski podkreślił, że zostanie podjęta decyzja, z ilu otworów złoże będzie eksploatowane. Dodał, że już wiadomo, iż jeden otwór, który został wywiercony nie pozwoli wyczerpać całego złoża.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział natomiast, że w złożu Bystrowice jest gaz najlepszej jakości. Wskazał na korzyści, jakie odkrycie złoża przyniesie spółce - dla Orlenu to zwiększone dochody, po drugie zwiększone dochody dla naszych akcjonariuszy, a po trzecie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Chcielibyśmy w ciągu 1,5 roku doprowadzić do rozpoczęcia jego eksploatacji" - podkreślił prezes PKN Orlen.
- Bystrowice to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream. Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie Orlen Upstream w II kwartale 2018 roku wyniosło 18 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dzień, a zasoby na koniec 2017 roku zostały oszacowane na poziomie 152 mln baryłek. W Polsce spółka prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w województwie wielkopolskim. Ponadto Orlen Upstream przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - podsumowano w materiale.
Polska w 2017 roku zużyła 17,7 miliardów metrów sześciennych gazu, wydobycie krajowe wyniosło niespełna 4 miliardy.