Orlen odkrył złoże gazu na Podkarpaciu. Aż 2 miliardy metrów sześciennych

Szacuje się, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice wynoszą 2 miliardy metrów sześciennych surowca. - Dokładne dane będzie można podać po przeprowadzeniu testów produkcyjnych - powiedział prezes Orlen Upstream Janusz Radomski. Na teraz firma prognozuje, że wydobycie może trwać ok. 10 lat.

Testy mają odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące między innymi ciśnienia i wydajności. Pozwoli to też określić zasobność złoża. Te informacje spółka będzie mieć w ciągu miesiąca, dwóch. 

Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. 

Janusz Radomski podkreślił, że zostanie podjęta decyzja, z ilu otworów złoże będzie eksploatowane. Dodał, że już wiadomo, iż jeden otwór, który został wywiercony nie pozwoli wyczerpać całego złoża. 

Gaz najlepszej jakości

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział natomiast, że w złożu Bystrowice jest gaz najlepszej jakości. Wskazał na korzyści, jakie odkrycie złoża przyniesie spółce - dla Orlenu to zwiększone dochody, po drugie zwiększone dochody dla naszych akcjonariuszy, a po trzecie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. 
- Chcielibyśmy w ciągu 1,5 roku doprowadzić do rozpoczęcia jego eksploatacji" - podkreślił prezes PKN Orlen. 

- Bystrowice to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream. Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie Orlen Upstream w II kwartale 2018 roku wyniosło 18 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dzień, a zasoby na koniec 2017 roku zostały oszacowane na poziomie 152 mln baryłek. W Polsce spółka prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w województwie wielkopolskim. Ponadto Orlen Upstream przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - podsumowano w materiale.

Polska w 2017 roku zużyła 17,7 miliardów metrów sześciennych gazu, wydobycie krajowe wyniosło niespełna 4 miliardy.

Więcej o: