Orlen odkrył złoże gazu na Podkarpaciu. Aż 2 miliardy metrów sześciennych

Szacuje się, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice wynoszą 2 miliardy metrów sześciennych surowca. - Dokładne dane będzie można podać po przeprowadzeniu testów produkcyjnych - powiedział prezes Orlen Upstream Janusz Radomski. Na teraz firma prognozuje, że wydobycie może trwać ok. 10 lat.

Testy mają odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące między innymi ciśnienia i wydajności. Pozwoli to też określić zasobność złoża. Te informacje spółka będzie mieć w ciągu miesiąca, dwóch. 

Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. 

Janusz Radomski podkreślił, że zostanie podjęta decyzja, z ilu otworów złoże będzie eksploatowane. Dodał, że już wiadomo, iż jeden otwór, który został wywiercony nie pozwoli wyczerpać całego złoża. 

Gaz najlepszej jakości

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział natomiast, że w złożu Bystrowice jest gaz najlepszej jakości. Wskazał na korzyści, jakie odkrycie złoża przyniesie spółce - dla Orlenu to zwiększone dochody, po drugie zwiększone dochody dla naszych akcjonariuszy, a po trzecie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. 
- Chcielibyśmy w ciągu 1,5 roku doprowadzić do rozpoczęcia jego eksploatacji" - podkreślił prezes PKN Orlen. 

- Bystrowice to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream. Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie Orlen Upstream w II kwartale 2018 roku wyniosło 18 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dzień, a zasoby na koniec 2017 roku zostały oszacowane na poziomie 152 mln baryłek. W Polsce spółka prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w województwie wielkopolskim. Ponadto Orlen Upstream przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - podsumowano w materiale.

Polska w 2017 roku zużyła 17,7 miliardów metrów sześciennych gazu, wydobycie krajowe wyniosło niespełna 4 miliardy.

Więcej o:
Komentarze (54)
Orlen odkrył kolejne złoże gazu na Podkarpaciu. Aż 2 miliardy metrów sześciennych
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 23 razy 11

  Przyjedzie Jarosław I Wielki, wbije łopatę, trafi w baniak Jaśka Gąsienicy i poleci ropa po niezawiązanych butach.

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 8

  Hi, hi, hi, kolejne obietnice.
  Pewnie już niedługo złoża diamentów się w Polsce pokażą ...

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 7

  Nie tak dawno odkryto w Polsce gaz łupkowy. Też przed jakimiś wyborami. I co?

 • sailor2016

  Oceniono 8 razy 4

  PiSS chyba przed wyborami panicznie poszukuje sukcesu i chwali się odkryciem złoża gazu, które zaspokoi potrzeby kraju tak na dwa miesiące. Sukces na miarę ciętą jak na kurdupla z Żoliborza.

 • bogdan0754

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze, że rozłożyli to wydobycie na 10 lat, na dłużej starczy pracy dla ludzi z Orlen Upstream, wiedzą co robią. Nie to co w Petobaltic/ Lotos, gdzie zostały już tylko platformy wydobywcze, a szukać nie ma kto i jak.

 • y.woodoo

  Oceniono 8 razy 2

  No to sciana wschodnia moze sie odlaczac od Polski i pozostac w lennie konkordatu watykanskiego. Ma teraz zabezpieczenie. Nreszcie rzeczypospolita jednego Narodu odetchnie i odzyje. Czarne wy2,14dalac na podkarpacie. Pan z wami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX