Analityk S&P: stopy procentowe mogą zaczną rosnąć nie wcześniej niż w 2020 r.

Frank Gill - główny analityk S&P na Polskę ocenia, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze przez ponad rok może utrzymywać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.

Wzrost płac w Polsce, wraz z wzrostem cen ropy naftowej na rynkach globalnych będzie stopniowo przekładać się na wyższą inflację CPI w Polsce, ale Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych nie wcześniej niż w 2020 r., uważa główny analityk agencji S&P Global Ratings na Polskę Frank Gill. 

"Spodziewamy się, że stopy procentowe będą stopniowo podnoszone, ale najprawomocniej nie wcześniej, niż około 2020 roku. [...] Biorąc pod uwagę inflację, obecnie nie ma nic, do mogłoby zaalarmować Narodowy Bank Polski" - powiedział Gill w rozmowie z dziennikarzami.

"Spodziewamy się stopniowego przekładania się wyższych płac na inflację konsumencką, szczególnie w przypadku podnoszenia płac w sektorze publicznym" - dodał. 

11 października (przy okazji podwyższenia ratingu długoterminowego Polski do A- z BBB+) agencja podała, że prognozuje inflację CPI na poziomie 2,1% w tym roku oraz po 2,5% w 2019 i 2020 r. 

Główna stopa procentowa w Narodowym Banku Polskim jest na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. od marca 2015 roku. 

Więcej o: