Dzięki 12 listopada będziemy mieć 13 dni świątecznych w roku. A jak wypadamy na tle UE?

12 listopada będzie dniem wolnym dla większości pracujących. Przedsiębiorcy narzekają, że mamy za dużo wolnego, ale w Unii można znaleźć 5 państw, w których wolnego jest jeszcze więcej.

Sejm przegłosował ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym z okazji stulecia niepodległości (rocznica przypada w niedzielę 11 listopada). Oznacza to, że większość pracujących będzie miała 12 listopada dodatkowy dzień wolny. Nie będzie to jednak dotyczyć pracowników handlu. Normalnie pracować będą też np. szpitale i apteki. 

Czytaj też: Sejm zdecydował. 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ale... bez zakazu handlu

13-ty dzień wolny w roku

Pomijając weekendy, 12 listopada będzie trzynastym dniem wolnym w tym roku. To sporo, biorąc pod uwagę np. fakt, że prosocjalne Szwecja i Dania mają takich dni w roku tylko 10. Jeszcze mniej dodatkowego wolnego mają Brytyjczycy, Irlandczycy i Grecy, bo tylko 9 dni. Jednak trzynaście świątecznych dni wcale nie stawia Polski na szczycie listy w Unii. Najwięcej wolnego mają Słowacy i Słoweńcy, bo aż 15 dni. Zaraz za nimi są Niemcy, Hiszpanie i Maltańczycy mający po 14 dodatkowych dni wolnych w roku. 13 dni wolnych mają np. Chorwaci i Austriacy. 

Liczba dni wolnych w UE w 2018 roku

Słowacja i Słowenia - 15

Hiszpania, Malta, Niemcy - 14

Austria, Bułgaria, Chorwacja, Polska*, Portugalia, Cypr - 13

Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Litwa, Węgry, Włochy - 12

Estonia, Holandia, Łotwa - 11

Dania, Luksemburg, Rumunia, Szwecja - 10

Grecja, Irlandia, Wielka Brytania - 9

*uwzględniając dzień wolny 12 listopada

Polacy, co warto zauważyć, są jednym z narodów spędzających najwięcej czasu w pracy. Rocznie, zgodnie z danymi OECD Polacy pracują 1928 godzin (wliczając w to osoby zatrudnione na część etatu). Więcej w Unii pracują tylko Grecy - 2035 godzin. 

Strażak: Brakuje chętnych do pracy. Niskie pensje zagrażają bezpieczeństwu [WIDEO]

Więcej o: