Cebula najdroższa od lat. Polska mogłaby zyskać, ale producenci się boją. "Brak wsparcia państwa"

Robert Kędzierski
Ceny cebuli są najwyższe od 10 lat. Przez suszę brakuje jej w Europie. Polscy producenci na wzroście popytu fortuny nie zbiją. Boją się o swoją przyszłość. "Warzywnictwo zamieniło się w hazard" - mówi jeden z nich.

Cebula jest dwa razy droższa, niż rok temu i najdroższa od dekady - donosi Puls Biznesu.  Z uwagi na suszę w wielu regionach Europy brakuje tego warzywa. Na wzroście popytu zyskują polscy producenci, ale nie na taką skalę, jak można by się spodziewać.

Wszystko przez problemy branży, która przez trzy ostatnie lata cierpiała z uwagi na niskie ceny. Dziś, kiedy byłaby okazja zarobić na eksporcie, wielu producentów już nie ma na rynku. A ci, którzy pozostali nie mogą czuć się pewni swojej pozycji. Sytuacja dotyczy generalnie branży, nie tylko cebuli.

Warzywnictwo zamieniło się w hazard - ryzyko związane z nadpodażą i niedoborem jest ogromne, nie sposób się przed nim zabezpieczyć, brakuje wsparcia państwa.

- stwierdził Andrzej Szwaja, szef grupy producenckiej Carota w rozmowie z Pulsem Biznesu. 

Problem w całej Europie

Informację o problemach z dostępnością cebuli potwierdził we wrześniu Agrobiznes.

Upały i susza nie pomagały producentom. Holendrzy mówią o zbiorach o połowę niższych, a w niektórych regionach straty mogą dochodzić nawet do 70 proc.. taka sytuacja winduje ceny. Na holenderskich giełdach stawki wzrosły już do 25-30 euro za 100 kg. Na Ukrainie - mimo że trwają zbiory - ceny już osiągnęły nienotowane dotąd poziomy. [...] Plony są dużo niższe, a i sama cebula też jest dużo mniejsza. Nie tylko u nas, ale i w całej Europie.

- informował serwis. 

Embargo i susza, czyli przepis na problemy

Polscy producenci cebuli nie zyskają na eksporcie na zachód, bo wielu również dotknęła susza. W niektórych regionach kraju dała się mocno rolnikom we znaki. 

Jak wyjaśniła w rozmowie z naszą redakcją Jadwiga Najda, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Hopkiem, ze względu na pogodę problem z warzywami korzeniowymi wystąpił m.in. w Holandii, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w tym roku nie tylko cebula jest wyraźnie droższa ale i np. pietruszka i ziemniaki. 

Rynek warzyw od zawsze podlegał wahaniom związanym z warunkami pogodowymi. Do tego dochodzą inne czynniki jak na przykład rosyjskie embargo. Wielu producentów warzyw odczuwa zamknięcie tamtego rynku. Tymczasem państwo pozostawiło rolnictwo samemu sobie. Sytuację reguluje wyłącznie prawo rynku.

- stwierdziła prezes Najda. 

Czytaj też: Rząd dopłaci rolnikom do paliwa. Jest nowy projekt ustawy

Więcej o:
Komentarze (20)
Cebula najdroższa od lat. Polska mogłaby zyskać, ale producenci się boją. "Brak wsparcia państwa"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli tragedia w Holandii i dlatego u nich cebula na giełdach 1-1,3zł/kg. Na szczęście Polski to nie dotyczy. Dlatego u nas na giełdzie 2-3zł/kg. "Dobra zmiana" czuwa!

 • aa1000

  Oceniono 5 razy 5

  "Tymczasem państwo pozostawiło rolnictwo samemu sobie."
  Nieprawda.
  1.Państwo odkupiło lotnisko w Radomiu, skąd rolnicy mogą wywozić swoją cebulę na południe Europy
  2. Naczelnik państwa [mimo choroby] wykopał dołek pod palik wytyczający przekop mierzei, którą inni rolnicy będą wywozić swoją cebulę na północ i zachód Europy.
  3. Tenże sam naczelnik zapowiedział produkcję super nowoczesnych autobusów w Sanoku, którymi rolnicy będą jeździć na patriotyczne wycieczki sfinansowane sprzedażą cebuli.

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 4

  cebuli po sejmach senatach i innych radach nadzorczych dostatek
  tylko gdzie te zbiory eksportować?
  na księżyc drogo a madagaskar za blisko
  wpław przypłyną z powrotem

 • macwies

  Oceniono 2 razy 2

  Wcale mnie to nie dziwi gdy rządzą kartofle z burakami.

 • dziadwawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Ale co pan gadasz jaki zysk ?! Jak tu robić interesa ? Tu trzeba zaraz poinformować "pałac Kornhauserów" jaki może być problem ;-))))

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby wojny toczyły się na cebulę - to byli byśmy niezwyciężoną potęgą ...

 • ar.co

  Oceniono 4 razy 2

  "Polscy producenci cebuli nie zyskają na eksporcie na zachód, bo wielu również dotknęła susza. W niektórych regionach kraju dała się mocno rolnikom we znaki. "
  Aha. Czyli cały artykuł sprowadza się do konkluzji, że w Polsce też cebuli nie ma. To ja może dodam jeszcze jedno genialne stwierdzenie: Polska mogłaby zyskać na wzroście cen złota, tylko w Polsce złota niestety nie ma.

 • avaqe

  Oceniono 8 razy 2

  Od ostatnich wyborów cebula nadzwyczaj hojnie obrodziła.

 • anna maria

  Oceniono 1 raz 1

  Polska cebula w sklepach jest często chora w środku, na zachodzie sklep by nie przyjął, u nas handlują bo klient nie przyjdzie przecież zwracać cebuli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX