KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski za aferę GetBack. Cofnięta licencja!

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego bardzo ostro potraktował Polski Dom Maklerski za udział w aferze GetBack - cofając spółce licencję na działalność maklerską i nakładając na nią 2,5 mln zł kary.

Decyzja KNF to oczywiście pokłosie afery GetBack. Polski Dom Maklerski był jednym z największych "sprzedawców" obligacji wierzyciela. Komisja nadała decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. PDM musi "zwinąć" działalność maklerską w terminie 1-3 miesięcy (różne terminy dla różnych zakresów działalności). Klienci PDM będą musieli przenieść swoje aktywa do innych podmiotów.

Biorąc pod uwagę fakt, że działania Polskiego Domu Maklerskiego istotnie podważyły zaufanie do rynku oraz bezpieczeństwa obrotu, organ nadzoru stwierdził potrzebę eliminacji zagrożenia dla tego systemu oraz dostrzegł potrzebę prewencji generalnej w tym zakresie

- czytamy w komunikacie KNF.

Przyczyną decyzji, jak tłumaczy KNF, był "udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych".

Polski Dom Maklerski działa na rynku od maja 2016 roku. To ta instytucja na spółkę głównie z Idea Bankiem oferowała inwestorom obligacji GetBacku. Obligatariusze (nabywcy obligacji) prawdopodobnie stracą dużą część zainwestowanych pieniędzy

Pod koniec czerwca br. prezes Polskiego Domu Maklerskiego, Szczepan D.-M., został zatrzymany przez CBA. Prokurator zarzucił mu m.in. działanie wspólnie i w porozumieniu z byłym prezesem zarządu GetBack Konradem K. (też jest już w areszcie) na szkodę tej spółki. Według ustaleń śledczych, Szczepan D.-M. był współtwórcą sieci spółek, które na podstawie pozornych umów służyły do wyprowadzenia z GetBack kwot stanowiących mienie wielkiej wartości.

W piątek 9 listopada ma odbyć się walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiego Domu Maklerskiego. Podczas niego może zapaść decyzja o o likwidacji spółki. 

Mając na uwadze aktualną sytuację rynkową i kondycję rynku kapitałowego oraz wyniki finansowe spółki, jedną z rozważanych możliwości jest rozwiązanie spółki. (...)  Zastrzegamy przy tym, że likwidacja spółki jest tylko jedną z możliwości, natomiast decyzja będzie należała wyłącznie do akcjonariuszy

- czytamy w komunikacie PDM.