Rosja pożyczy Białorusi miliard dolarów na spłatę długów

Rosja udzieli Białorusi kolejnego kredytu. Pieniądze mają pójść na refinansowanie części dotychczasowych zobowiązań finansowych Mińska. Poinformował o tym białoruski minister finansów Maksim Jermałowicz nie podając jednak szczegółów.

Białoruskie media twierdzą, że władze w Mińsku zwróciły się do Rosji o udzielenie kredytu w wysokości jednego miliarda dolarów. Przypominają przy tym, że Białoruś w przyszłym roku musi spłacić zagranicznym wierzycielom prawie 5 miliardów dolarów długu. Chodzi o łączne zobowiązania instytucji rządowych i Banku Centralnego. To - jak podkreślają komentatorzy - duże obciążenie dla gospodarki tego kraju. Rezerwy walutowe wynoszą bowiem niewiele ponad 7 miliardów dolarów.

Dlatego potrzebne są nowe kredyty na refinansowanie długu albo wyemitowanie obligacji skarbowych. Moskwa zgodziła się udzielić Białorusi kolejnej pożyczki. W spłacie zobowiązań może też pomóc 405 milionów dolarów, które Rosja ma przekazać Białorusi w ramach rozliczeń ceł eksportowych ze sprzedaży ropy.

Minister finansów Białorusi twierdzi, że w tym roku dług zagraniczny jego kraju osiągnie 40 procent PKB kraju. Jego zdaniem w najbliższych latach zadłużenie nie przekroczy bezpiecznej granicy 45 procent PKB.

Więcej o: