Wicepremier Gliński: Prace nad odbudową Pałacu Saskiego już trwają

Prace nad odbudową Pałacu Saskiego w Warszawie już trwają - mówi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Rekonstrukcję historycznego budynku zapowiedział wczoraj podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda.

Minister Piotr Gliński powiedział w TVP Info, że w projekt zaangażowanych jest wiele osób. "Od pewnego czasu spotyka się komisja złożona z przedstawicieli prezydenta, a także różnych resortów rządowych oraz wojewody i przygotowujemy ten projekt" - powiedział. Według zapowiedzi ministra Pałac Saski ma być odbudowany zgodnie ze starymi projektami.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda ogłosił odbudowę Pałacu Saskiego, zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, by był widomym znakiem tej Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć, także od wewnątrz, każdy z moich rodaków, i w którym będzie mógł załatwić różne swoje sprawy

- mówił prezydent Andrzej Duda

Na stronie internetowej stowarzyszenia Saski 2018, które zostało założone w 2012 r. przez prawników, archeologów, przewodników po Warszawie, varsavianitów można zapoznać się z szacunkowymi kosztami odbudowy Pałacu. 

Z szacunkowych danych aktualnych na lata 2014-2017 wynika, że odbudowa całej zachodniej pierzei Placu marsz. Józefa Piłsudskiego (tj. Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic od strony ul. Królewskiej) wraz z parkingiem podziemnym pod budynkami, mogłaby obecnie kosztować około 672 951 588,00 złotych

Pałac Saski znajdował się na obecnym Placu Piłsudskiego i był częścią koncepcji urbanistycznej zwanej Osią Saską. Niemcy wysadzili go w powietrze w grudniu 1944 roku, dwa miesiące po upadku Powstania Warszawskiego. Jego jedyną widoczną pozostałością są arkady Grobu Nieznanego Żołnierza.

Więcej o: