MON chce powołać nowe siły zbrojne. Prace nad wojskiem obrony cyberprzestrzeni "na finiszu"

Robert Kędzierski
Możliwe, że w Polsce powstanie nowy rodzaj sił zbrojnych. Będzie odpowiadać za obronę cyberprzestrzeni. Struktura nowej formacji nie jest jeszcze przesądzona.

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia  Komisja Obrony Narodowej Paweł Dziuba, wicedyrektor Narodowego Centrum Kryptologii stwierdził, że w Polsce prowadzone są "prace koncepcyjne nad powołaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni" - donosi Niebezpiecznik

Serwis informuje, że "wojsko obrony cyberprzestrzeni będzie nowym rodzajem sił zbrojnych" - tak jak ma to miejsce np. w Norwegii. Ze strony MON nie ma jednak ostatecznego potwierdzenia jak nowa formacja miałaby funkcjonować. Prace prowadzone w resorcie mają być jednak na finiszu. 

Stworzenie takich wojsk wynika nie tylko z polskiej racji stanu, ale i ze zobowiązań podjętych wobec sojuszników. 

Dlaczego potrzebujemy cyberobrony

Jak wyjaśnił Paweł Dziuba, nowa formacja wojskowa ma wykrywać i przeciwdziałać cyberzagrożeniom oraz zapewnić ochronę sieci i systemów teleinformatycznych. Nowa formacja będzie też wspierać działania militarne prowadzone w domenie cyberprzestrzeni. 

Wątpliwości natury finansowej

Obradujący posłowie i posłanki wyrażali swoje wątpliwości co możliwości pozyskania odpowiedniej klasy specjalistów, co wymagałoby "konkurowania z rynkiem cywilnym". 

Dezinformacja i repolonizacja mediów

Posłanka Anna Siarkowska (PiS, weszła do Sejmu z list Kukiz'15) poruszyła kwestię fake-newsów i dezinformacji. Jako przykład podała informacje publikowane w mediach dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej. Wedle niej miały być one celowo przedstawiane w sposób niezgodny z prawdą. Anna Sobecka (PiS) stwierdziła, że jedynym sposobem na uniknięcie problemu fake-newsów jest repolonizacja mediów. 

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

"Dziecko" Macierewicza

Koncepcja stworzenia wojsk, które byłyby odpowiedzialne za cyberprzestrzeń pojawiła się w zeszłym roku. Ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz powołał do życia Centrum Operacji Cybernetycznych. Podczas odprawy kierownictwa MON z dowództwem Sił Zbrojnych szef resortu obrony ujawnił informacje o wydaniu 2 mld złotych na działalność nowej jednostki związanej z cyberbezpieczeństwem. 

Więcej o: