Były minister od 500 plus ma nową funkcję. Bartosz Marczuk został wiceszefem rządowego funduszu

Bartosz Marczuk został wiceprezesem Państwowego Funduszu Rozwoju. Nową funkcję obejmie 19 listopada. W ubiegłym tygodniu Bartosz Marczuk zrezygnował z pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie odpowiadał m.in. za wpowadzanie programu 500 plus.

Nowy wiceszef PFR będzie odpowiedzialny za wdrażanie rządowego programu emerytalnego Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK, według założeń rządu, mają objąć nawet 11,5 miliona pracowników, dla których ustawodawca musi stworzyć nowy system ewidencji wpłat, rozliczeń i dopłat oraz budowę portalu informacyjnego PPK.

Nowy wiceprezes zarządu będzie nadzorował pion odpowiedzialny za te elementy programu. Jestem przekonany, że doświadczenie pana Marczuka w zakresie znajomości systemu emerytalnego i realizacji dużych programów społecznych zaowocuje sprawnym uruchomieniem systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to jeden z najważniejszych projektów całego zespołu PFR na najbliższe lata

- napisał w komunikacie Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

500 plus

Bartosz Marczuk do zeszłego tygodnia był wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Do resortu przeszedł w 2015 roku, wcześniej w latach 2011–2012 był między innymi  zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". W ministerstwie rodziny odpowiadał za opracowanie i wdrożenie Karty Dużej Rodziny czy programy 500+ i 300+. Rezygnację z zajmowanego stanowiska złożył 7 listopada 2018 r. Jego obowiązki przejął wiceminister Stanisław Szwed.

Pracownicze Plany Kaptałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą PiS na wyższe emerytury dla Polaków w przyszłości. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że to "największy program rządowy po 500 plus". Od lipca 2019 r. pierwsi Polacy mają zacząć odkładać w ramach PPK. Od początku 2021 r. PPK mają objąć już 11,5 mln osób. 

Przeczytaj więcej o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Więcej o: