Agenci CBA w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego. Szukają dowodów

W siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego trwa akcja CBA. Szukają dokumentów związanych z Getin Bankiem, Idea Bankiem i GetBack.

Agenci CBA weszli do siedziby Urzędu KNF w celu zabezpieczenia dokumentacji na potrzeby śledztwa - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową. 

Wejście agentów do siedziby KNF potwierdza samo Biuro.

Agenci CBA bezzwłocznie po otrzymaniu polecenia prokuratury weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA, a w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Czynności trwają.

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu. 

Działania zleciła prokuratura

Jak wyjaśnia Informacyjna Agencja Radiowa prokuratura powierzyła warszawskiej delegaturze CBA śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KNF. Agenci weszli do siedziby komisji tuż po tej decyzji.

Sprawę skomentował Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego, który twierdzi, że Marek Chrzanowski, były już szef Komisji, składał mu propozycję korupcyjną.

Czarnecki oskarża szefa KNF

W marcu Marek Chrzanowski, szef Komisji Nadzoru Finansowego, organu nadzorującego rynek finansowy w Polsce, spotkał się z Leszkiem Czarneckim. To jeden z bardziej znanych polskich bankierów. Jest właścicielem m.in Getin Noble Banku i Idea Banku. Spotkanie zostało potajemnie zarejestrowane przez Leszka Czarneckiego.

Z zarejestrowanej rozmowy wynika, że Marek Chrzanowski próbuje przekonać Czarneckiego do zatrudnienia wskazanego prawnika za 40 mln zł. Jak twierdzi "Gazeta Wyborcza" miałoby to uchronić Leszka Czarneckiego przed przejęciem jego banków. Miał za tym optować członek KNF pełniący funkcje w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. 

Więcej o: