Najważniejsi decydenci polskich finansów rozmawiali o Idea Bank i Getin Noble Bank. "System finansowy funkcjonuje stabilnie"

Komitet Stabilności Finansowej omawiał sytuację finansową dwóch banków należących do Leszka Czarneckiego: Idea Banku i Getin Noble Banku. "System finansowy funkcjonuje stabilnie" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu.

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) w czwartek 15 listopada na posiedzeniu omawiał sytuację finansową Idea Banku i Getin Noble Banku a także "wpływ ostatnich wydarzeń na stabilności systemu finansowego". 

Komitet Stabilności Finansowej uspokaja

KSF wysyła do klientów banków uspokajający przekaz. "System finansowy kraju funkcjonuje stabilnie. Komitet Stabilności Finansowej, czuwając nad bezpieczeństwem sektora bankowego, na bieżąco monitoruje sytuację banków" - pisze w komunikacie. Przypomina też, że środki zgromadzone na depozytach bankowych objęte są ochroną gwarancyjną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do wysokości równowartości w złotych 100 tys. euro, bez względu na liczbę rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. Zarówno Idea Bank jak i Getin Noble są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.

W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą przedstawiciele "instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego": minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes BFG. Wszystkie te instytucje "potwierdzają gotowość do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji" - czytamy.

Afera KNF i taśma Czarneckiego

W komunikacie KSF opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego nie wyjaśniono, jakie to wydarzenia, ale zapewne chodzi o aferę KNF, która wybuchła po artykule "Gazety Wyborczej". We wtorek gazeta napisała, że ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika. Jego wynagrodzenie miało być "powiązane z wynikiem banku" i wynosić 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych. Do złożenia propozycji miało dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Szef KNF, mimo, że odpiera zarzuty korupcyjne, podał się do dymisji, ruszyło też śledztwo w tej sprawie.

Więcej o aferze KNF piszemy między innymi tutaj:

- Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]
- Afera KNF. Leszek Czarnecki w piątek ma zeznawać w prokuraturze
- Afera KNF. Nie tylko (domniemana) korupcja. W rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim są też inne ciekawe wątki [5 RZECZY]
- Ziobro zarzuca, że nie ma nośnika z nagraniem ws. afery KNF. Giertych: Mam na to potwierdzenie
- Poselska kontrola w resorcie finansów ws. KNF. Jeden z dokumentów już upubliczniono

Więcej o: