Rosja dostała propozycję od Japonii w sprawie wysp Kurylskich

Prezydent Władimir Putin dostał propozycję od premiera Japonii Shinzo Abe. Według rosyjskich mediów, Tokio zrezygnuje z rozmieszczenia na swoim terytorium z części amerykańskich baz wojskowych, jeśli Moskwa zwróci Japonii dwie wyspy Kurylskie.

Japońsko - rosyjski konflikt terytorialny trwa od 1945 roku. Z tego powodu oba kraje do dziś nie podpisały traktatu pokojowego po zakończeniu II wojny światowej.

We wrześniu Władimir Putin zaproponował japońskiemu premierowi podpisanie porozumienia pokojowego do końca 2018 roku. Wtedy Shinzo Abe wyraził zainteresowanie tym projektem.

Według rozgłośni Echo Moskwy, w trakcie niedawnego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo - Wschodniej w Singapurze japoński przywódca miał powiedzieć prezydentowi Rosji, że Tokio nie rozmieści amerykańskich baz wojskowych na Kurylach, jeśli Moskwa zwróci dwie wyspy: Szykotan i Habomai. 

Oficjalnie Kreml nie potwierdził tej informacji. Jednak rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że Władimir Putin i Shinzo Abe postanowili aktywniej zająć się kwestią uregulowania sporu terytorialnego.

Tymczasem rosyjskie media niezależne przypominają, że od kilku lat Rosja rozmieszcza żołnierzy na wyspach Kurylskich i buduje w tym rejonie bazy wojskowe. 

Więcej o: