Korea Północna chce uruchomić loty cywilne na Południe. To byłby historyczny przełom

Przedstawiciele obydwu Korei po raz pierwszy w historii rozmawiali o współpracy w zakresie lotnictwa cywilnego. Komunistyczna Północ chciałaby korzystać z południowokoreańskiej przestrzeni powietrznej dla rejsów cywilnych.

Pjongjang zaproponował stworzenie międzynarodowych połączeń przesiadkowych wzdłuż zachodniego i wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. 

Pierwsze w historii spotkanie przedstawicieli Korei Południowej i Północnej poświęcone współpracy lotniczej miało przede wszystkim kurtuazyjny charakter. W obecnej sytuacji ze względu na sankcje północnokoreańskie władze i tak nie mogłyby realizować takich projektów, jak otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego między Seulem i Pjongjangiem. Zdaniem ekspertów ten temat pojawił się podczas rozmów przedstawicieli Północy i Południa.

Czytaj też: Linie lotnicze wciąż nie wiedzą, na jakich zasadach będą mogły latać do Wielkiej Brytanii po brexicie

Korea Północna zainteresowana jest również możliwością korzystania z południowokoreańskiej przestrzeni powietrznej, realizując międzynarodowe loty cywilne do państw trzecich. Spotkania poświęcone współpracy lotniczej mają być kontynuowane. 

Czytaj też: Trzy mapy pokazują, w jaki sposób można uratować gospodarkę Korei Północnej

W Korei Północnej działa jedna państwowa linia lotnicza - Air Koryo, korzystająca z maszyn rosyjskiej bądź jeszcze radzieckiej produkcji. Północnokoreańskie linie ze względu na sankcje realizują zaledwie kilka rejsów tygodniowo - do portów w Chinach i Rosji.

Więcej o: