Była wiceminister finansów na komisji ds. VAT: "superpracownik" proponował rozwiązania prawne

Według Elżbiety Chojny-Duch, która zeznawała dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT, wpływ na prawo podatkowe miała partnerka z prywatnej firmy. Chojna-Duch była wiceministrem finansów w rządzie PO-PSL.

Przed komisją śledczą ds. VAT zeznawała dziś Elżbieta Chojna-Duch, która w latach 2007-2010 była wiceministrem finansów w rządzie Donalda Tuska. Chojna-Duch mówiła, m.in. o Renacie Hayder, która - jak określiła b. wiceminister - "występowała w podwójnej roli - była doradcą społecznym ministra finansów, a równocześnie partnerem zarządzającym w międzynarodowej firmie doradczej". Jak podał przewodniczący komisji, Marcin Horała (PiS), chodzi o Ernst & Young. 

- (Hayder) w zasadzie proponowała pewne rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom. Jedne były bardziej kosztowne, inne mniej kosztowne dla budżetu państwa - cytuje zeznania Chojny-Duch Polskie Radio.

Chojna-Duch powiedziała też, że Hayder była "superpracownikiem".

Była wiceminister stwierdziła podczas przesłuchania, że decyzje w sprawie podatków zapadały w Kancelarii Premiera. Według Chojny-Duch "ośrodek decyzyjny" był w Kancelarii Premiera i stanowili go Janusz Palikot wraz z doradcami podatkowymi oraz minister Sławomir Nowak.

Przewodniczący sejmowej komisji, Marcin Horała stwierdził później, że z zeznań wynika, iż Sławomir Nowak "rozstrzygał na korzyść lobbystów". 

Były posiedzenia zupełnie nieformalne, poza wszelką procedurą, w KPRM, gdzie min. Nowak, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, można powiedzieć, „wykręcał ręce” Ministerstwu Finansów i urzędnikom, którzy twierdzili, że te rozwiązania rozszczelnią system, przyniosą straty dla budżetu państwa

- cytuje posła Marcina Horałę TVP Info

Według podawanych przez przewodniczącego komisji ds. VAT informacji, wiceminister Chojna-Duch miała zostać odwołana z funkcji po protestach przeciwko niekorzystnych dla budżetu państwach rozwiązaniom proponowanych przez lobbystkę z Ernst&Young. 

Elżbieta Chojna-Duch została odwołana ze stanowiska wiceminister finansów po tym, jak została wybrana do Rady Polityki Pieniężnej, której członkiem była w latach 2010-2016. 

Więcej o: