IKEA ogłosiła plan globalnej transformacji. 7500 miejsc pracy do likwidacji, ale są też pozytywy

IKEA planuje "globalną transformację". W jej wyniku część miejsc pracy zostanie zlikwidowana, ale sieć stanie się bardziej internetowa. Firma zamierza też otwierać nowe sklepy, jednak głównie będą to mniejsze placówki.

IKEA  zapowiedziała duże zmiany w swojej globalnej strategii. W wyniku wprowadzenia ich w życie, na całym świecie zlikwidowanych może zostać ok. 7,5 tys. miejsc pracy - informuje Fortune. Proces przebiegać ma w ciągu dwóch kolejnych lat. Redukcja ma dotknąć głównie stanowiska pracy w administracji. 

IKEA bliżej internetu

Jak wyjaśnia CNBC, w tym samym czasie, sieć chce wykreować 11,5 tys. nowych miejsc pracy. Zamierza też stworzyć nowy format sklepów oraz rozwinąć sprzedaż online, która do tej pory nie była najmocniejszą stroną koncernu. 

W ciągu najbliższych dwóch lat, w miarę otwierania ok. 30 nowych punktów kontaktu z klientami na całym świecie, inwestycji w sieć dystrybucji oraz digitalizację, globalnie utworzonych zostanie 11 500 nowych stanowisk. Szacuje się także, że spośród 160 tysięcy stanowisk istniejących w Grupie Ingka 7 500 może zostać zlikwidowanych, głównie na poziomie funkcji globalnych oraz krajowych biur głównych na trzydziestu rynkach

- czytamy w komunikacie grupy Ingka, która jest właścicielem marki IKEA. 

Musimy uprościć nasz sposób organizacji. W ciągu minionych lat sporo zainwestowaliśmy na wielu płaszczyznach. I, będąc szczerym, doszliśmy do wniosku, ze niektóre działy w naszej strukturze dublują swoją pracę

- wyjaśnił Jesper Brodin, dyrektor naczelny sieci w rozmowie z agencją Reuters. 

Kontynuujemy nasz wzrost i świetne wyniki. Jednocześnie rozumiemy, że krajobraz w branży handlowej podlega zmianom w skali i z prędkością wcześniej nienotowaną. Zachowania konsumentów ulegają gwałtownym zmianom, inwestujemy zatem i rozwijamy nasz biznes, aby zaspokajać ich potrzeby lepiej i w nowy sposób

- dodał szef Grupy Ingka (właściciel marki IKEA) Jesper Brodin.

W Polsce również zmiany

W związku ze zmianami organizacyjnymi w Grupie w Polsce do końca 2019 r. utworzonych zostanie około 50 nowych miejsc pracy, a według szacunków, podobna liczba miejsc pracy może zostać zlikwidowana. Na tym etapie zmiany nie będą dotyczyć większości pracowników IKEA w sklepach i centrach dystrybucji, tylko biura głównego firmy.

Polska jest globalnie jednym z trzech najszybciej rozwijających się rynków IKEA. W ubiegłym roku osiągnęliśmy 11-proc. wzrost sprzedaży i przekroczyliśmy 4 mld zł obrotów. Kilka tygodni temu otworzyliśmy też pierwszy sklep nowego formatu blisko centrum miasta, w warszawskim Blue City.

- powiedziała prezes IKEA Retail w Polsce Carolina Garcia, cytowana w komunikacie. Zapewniła jednocześnie, że na polskim rynku IKEA wprowadzi nowe, innowacyjne rozwiązania. 

Transformacja biznesowa obejmuje także wejście do centrów trzydziestu metropolii na świecie, aby uzupełnić ofertę tradycyjnych sklepów IKEA. 

Czytaj też: Ikea buduje największy sklep na świecie i szykuje się do produkcji mebli ze słomy

Grupa Ingka zarządza 367 sklepami IKEA w 30 krajach. W roku finansowym 2018 Grupa Ingka globalnie odnotowała wzrost sprzedaży w wysokości 4,7%. W Polsce grupa posiada obecnie jedenaście sklepów i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka w Polsce należy również sześć farm wiatrowych, które zapewniają jej niezależność energetyczną.