Polski producent gier zaliczył ostry zjazd na giełdzie. Kurs w dół o ponad 30 proc.

Akcje spółki Vivid Games - producenta gier komputerowych - potaniały w czwartek o ponad 30 proc. To efekt słabych wyników spółki za III kwartał. Dodatkowo, spółka musi jeszcze zapłacić ponad 340 tys. zł zaległego podatku.

Jak wynika z raportu kwartalnego, Vivid Games odnotował w III kwartale br. 1,43 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 0,85 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 1,1 mln zł wobec 0,17 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 0,5 mln zł wobec 1,26 mln zł rok wcześniej.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. Vivid Games miał 4,17 mln zł skonsolidowanej straty netto. Rok temu w pierwszych trzech kwartałach spółka również miała stratę, ale w wysokości 1,71 mln zł. Porównując okresy styczeń-wrzesień w latach 2017 i 2018 widać także, że spadły przychody ze sprzedaży - z 13,84 mln zł rok temu do 12,72 mln zł obecnie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I-III kw. 2018 r. wyniosła 8,09 mln zł wobec 5,02 mln zł straty rok wcześniej.

Do tego problemy ze skarbówką

Do tego wszystkiego Vivid Games ma problemy z urzędem skarbowym. W wyniku kontroli, Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu ustalił, że spółka zawyżała koszty uzyskania
przychodów. Został naliczony zaległy podatek w wysokości blisko 650 tys. zł za rok 2016 i prawie 198 tys. zł za rok 2017.

Jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego, studio na razie spłaciło z tej należności 544 tys. zł. Łącznie z opłatą prolongacyjną do zapłaty pozostało 341,1 tys. zł. Zaległość została rozpisana na raty do czerwca 2019 roku.

Wielki zjazd na giełdzie

Tylko w czwartek, po publikacji raportu kwartalnego, akcje Vivid Games na warszawskiej giełdzie potaniały o ponad 34 proc.

kurs Vivid Gameskurs Vivid Games źródło: stooq.pl

Po udanym pierwszym półroczu 2018 r., drugie jest dla Vivid Games - przynajmniej pod kątem giełdowego kursu - koszmarne. Przez ostatnich pięć miesięcy akcje spółki potaniały o 77 proc.

kurs Vivid Gameskurs Vivid Games źródło: stooq.pl

Vivid Games S.A. działa na rynku gier od 2006 r. Spółka zajmuje się produkcją gier na smartfony i konsole przenośne. Dotychczas najważniejszym tytułem w dorobku firmy jest światowy hit "Real Boxing".

We wrześniu studio ogłosiło zmiany do strategii firmy. W jej ramach m.in. gry mają być rozwijane o nowe funkcjonalności, kanały dystrybucji mają być rozszerzane. Spółka zdecydowała też o wejściu w segment gier typu hyper-casual. W ostatnich miesiącach dokonano też uproszczenia struktury organizacyjnej "aby zapewnić większą przejrzystość oraz sprawniejsze funkcjonowanie Grupy".

Więcej o: