Podwyżka dla pracowników skarbówki. "Pierwsza tak duża w całej historii skarbowości"

Urzędnicy administracji skarbowej dostaną solidne podwyżki. Związki zawodowe i resort finansów uzgodniły, że od 1 stycznia płace wzrosną o 655 zł brutto.

Marian Banaś, wiceminister finansów i równocześnie szef Krajowej Administracji Skarbowej podpisał porozumienie z reprezentantami związków zawodowych. Strony uzgodniły, że od 1 stycznia wynagrodzenia pracowników Krajowej Administracji Skarbowej wzrosną o 655 zł brutto (ok. 529 zł netto) miesięcznie.

Tym samym kończy się długi spór o płace urzędników skarbówki. Pracownicy KAS są też kolejną częścią budżetówki, przed żądaniami której ugiął się rząd

Czytaj też: Policjanci wywalczyli podwyżki. W kolejce już ustawiają się celnicy i pracownicy skarbówki

Pierwsza podwyżka od wielu lat

To będzie pierwsza tak znacząca podwyżka od wielu lat, a w zasadzie pierwsza tak duża w całej historii skarbowości. Wynagrodzenia w administracji skarbowej były zamrożone przez wiele lat. Rząd PO-PSL nawet ich nie waloryzował o wskaźnik inflacji

- mówił Dominik Lach, szef Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Administracji Podatkowej Województwa Śląskiego. 

Dominik Lach przypomniał również, że przez te lata urzędnikom przybyło obowiązków w związku z kolejnymi zmianami prawa. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym obciążenie urzędników pracą było zablokowanie etatów - na miejsce odchodzących (na emerytury lub do innej pracy) urzędników nie zatrudniano nowych osób. W efekcie normą stały się bezpłatne nadgodziny, o wynagrodzenia za które związkowcy walczą już notabene od 10 lat. 

Wiceminister Banaś zapewniał przed podpisaniem porozumienia, że kolejne podwyżki dla pracowników KAS będą w 2020 roku. Jak informuje Region Śląsko-Dąbrowski Solidarności, kwestią wzrostu płac urzędników ma zająć się specjalny zespół ds. modernizacji KAS, który został powołany przez wiceministra Banasia. 

Więcej o: