PKB Polski urósł w III kwartale o 5,1 proc. Zaskoczyły inwestycje. Co dalej? Minister Emilewicz tryska optymizmem

W III kwartale br. PKB Polski wzrosło rok do roku o 5,1 proc. Główny Urząd Statystyczny potwierdził dane sprzed dwóch tygodni z tzw. szybkiego szacunku.

GUS potwierdził dane, które w połowie listopada zaskoczyły ekonomistów. Na rynku dominowały prognozy, że w III kwartale 2018 r. polska gospodarka urosła o ok. 4,6-4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Tymczasem dane Urzędu wskazały wzrost aż o 5,1 proc.

Teraz Główny Urząd Statystyczny potwierdził tę liczbę, a także poziom realnego wzrostu PKB wyrównanego sezonowo w porównaniu z poprzednim kwartałem - o 1,7 proc. GUS podał też kilka dodatkowych danych, które tłumaczą rezultaty z III kwartału.

Na plus inwestycje, konsumpcja motorem napędowym

Na plus wypadł poziom inwestycji. Ich tempo wzrostu wyniosło 9,9 proc. rok do roku, wobec 4,7 proc. w II kwartale. 

Stoi za tym finalizowanie inwestycji publicznych przed wyborami samorządowymi, ale także lepsze inwestycje największych firm, mocno rosnące już od początku roku

- komentują analitycy ING Banku Śląskiego. Pewien niepokój może wzbudzać jedynie fakt, że nawet te "największe firmy" to często spółki państwowe. Sektor prywatny nadal nie imponuje nastrojami "proinwestycyjnymi".

Drugim czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na dynamikę PKB, był wzrost zapasów. To - najogólniej rzecz ujmując - towary wyprodukowane, ale jeszcze niesprzedane. 

We wkładzie zmiany zapasów wynoszącym +1 pkt. proc. mieszczą się naszym zdaniem zarówno zakupy samochodów przez dealerów przed wprowadzeniem nowych norm emisyjności (szacowaliśmy ten efekt na ok. 1 mld zł, a więc 0,3 pkt. proc.), jak i efekty negatywnego, nieantycypowanego szoku popytowego z zagranicy

- uważają eksperci z mBanku.

Nadal jednak motorem napędowym polskiej gospodarki pozostaje konsumpcja. Ta urosła rok do roku o 4,5 proc. Jak zwraca uwagę Monika Kurtek, Główny Ekonomista Banku Pocztowego, konsumpcja ma największy spośród wszystkich kategorii udział w PKB (bliski 60 proc.). 

Sytuacja na rynku pracy, rodziny zasilane pieniędzmi z programu Rodzina 500+ oraz wciąż pozytywne nastroje, sprzyjają wydatkom gospodarstw domowych

- uważa Kurtek. "Fundamenty wzrostu konsumpcji pozostają póki co nienaruszone" - dodają analitycy mBanku.

Ujemną kontrybucję w PKB wniósł natomiast eksport netto.

Odzwierciedla to sygnalizowane w naszych wcześniejszych komentarzach załamanie zamówień zagranicznych oraz spowolnienie tempa PKB u naszych głównych partnerów handlowych. Część z tego spowolnienia to efekty przejściowe (problemy z certyfikacją diesli w Niemczech, Brexit), więc możliwa jest przejściowa poprawa w kolejnych miesiącach, ale inne indeksy opisujące stan koniunktury w Niemczech i Eurolandzie sugerują, że problem jest głębszy

- zwracają uwagę ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Wpływ składowych na poziom wzrostu PKB wskazują analitycy mBanku.

mBankmBank .

Co dalej?

Już III kwartał miał skończyć się ze wzrostem PKB poniżej 5 proc., a jednak okazał się piątym z rzędu, gdy poniżej tej granicy tempo wzrostu polskiej gospodarki nie spadło. Teraz znów najczęstsze są głosy, że w IV kwartale PKB wzrośnie rok do roku o mniej niż 5 proc.

Polska gospodarka nie będzie w nieskończoność opierać się grawitacji (poza Polską i Węgrami wszystkie gospodarki powiązane ze strefąeuro ostro spowalniają). W IV kwartale wzrost powinien wynieść ok. 4,6-4,7 proc. r/r, a w całym 2019 r. będzie zbliżony do 4 proc.

- uważają analitycy mBanku

W IV kwartale prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,6 proc. r/r. W 2019 roku spodziewamy się tempa PKB na poziomie 3,5 - 3,7 proc.

- piszą ekonomiści ING Banku Śląskiego, tłumacząc te prognozy m.in. sygnałami spowolnienia handlu międzynarodowego i załamaniem zamówień eksportowych. 

Zdecydowanie większą optymistką jeśli chodzi o wzrost polskiej gospodarki w ostatnim kwartale br. jest Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Oczekujemy utrzymania tempa wzrostu PKB również w IV kwartale na poziomie powyżej 5 proc. Będzie to w dużej mierze efekt realizacji projektów inwestycyjnych zamykanych z końcem roku

- napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.

Więcej o: