Polityk z partii Angeli Merkel: Budowa Nord Stream 2 jest błędem

Po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej w rządzącej w Niemczech CDU rośnie sprzeciw wobec Nord Stream 2. Polityk CDU Roderich Kiesewetter wzywa rząd do zdystansowania się od projektu.

"Musiało upłynąć wiele lat, by kanclerz Angela Merkel powiedziała: ten projekt nie ma charakteru wyłącznie biznesowego. Tak jak inni politycy w moim klubie poselskim, którzy zajmują się polityką zagraniczną, uważam Nord Stream 2 za błąd, ponieważ jest on także projektem geopolitycznym" - powiedział Kiesewetter w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Tagesspiegel".

Wina Schroedera

"Potrzebna jest europejska polityka energetyczna i zagraniczna. Nie mamy takiej polityki, ponieważ Gerhard Schroeder (kanclerz Niemiec w latach 1998-2005) działał na własną rękę - zaznaczył poseł CDU, odpowiadający w klubie za politykę zagraniczną.

Zdaniem Kiesewettera niemiecki rząd powinien jasno zasygnalizować, że nie chce tego gazociągu. W razie dalszej eskalacji, Berlin powinien "zwiększyć presję" na inwestorów.

"Nie możemy uczestniczyć w tym projekcie za każdą cenę. Byłoby dobrze, gdyby Niemcy przeprowadziły strategiczny bilans, co spowoduje w dłuższym okresie czasu większe straty: realizacja projektu czy zakwestionowanie go - powiedział Kiesewetter.

Rosja chce podzielić Zachód

Kiesewatter ostrzegł, że celem Rosji jest rozbicie jedności Zachodu. Zwrócił uwagę, że argumenty rosyjskiego kierownictwa przyjmowane są i następnie rozpowszechniane w społeczeństwie przez niemiecką Lewicę i Alternatywę dla Niemiec (AfD). Polityk CDU opowiedział się za zaostrzeniem sankcji wobec Kremla.

Jego zdaniem w Niemczech są politycy, którzy wskutek osobistych kontaktów z Rosją "propagują zbyt romantyczny obraz Rosji".

W odrębnym materiale informacyjnym "Tagesspiegel" zwraca uwagę, że po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej rośnie liczba polityków CDU domagających się rezygnacji z Nord Stream 2. Przeciwna realizacji tego projektu jest też opozycyjna partia Zielonych.

Wśród zdecydowanych przeciwników gazociągu "Tagesspiegel" wymienia szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Norberta Roettgena (CDU) i europosłów tej partii Elmara Broka i Michaela Gahlera.

Natomiast kandydaci na stanowisko szefa CDU - Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz i Jens Spahn nie zajęli jeszcze jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Decyzja o tym, kto będzie nastepcą Angeli Merkel na stanowisku przewodniczącego CDU, zapadnie w przyszłym tygodniu.

Artykuł pochodzi z serwisu

''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: