Od dziś zakupy w internecie łatwiejsze. Wchodzą w życie nowe przepisy UE. Ceny w dół?
Nowe przepisy mają doprowadzić do likwidacji obecnych praktyk - sprzedawcy często zawyżają marże albo ograniczają oferty w zależności od kraju. Dzieje się tak, bo system lokalizuje kupującego po adresie IP komputera, lub numerze karty kredytowej, który identyfikuje miejsce jej wydania.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, że to kłóci się z zasadami jednolitego rynku. "Stosowane blokady geograficzne w internecie przyprawiają o ból głowy. To jest dyskryminacja ze względu na narodowość jeśli podczas transakcji bierze się pod uwagę na przykład miejsce wydania karty kredytowej" - powiedział wiceszef Komisji. Dodał, że z powodu blokady geograficznej tylko jedna trzecia konsumentów mogła do tej pory swobodnie dokonać zakupów w internecie.
Nowe reguły zagwarantują, że sprzedawcy internetowi będą musieli traktować wszystkich klientów jednakowo - tych w ich kraju, jak i tych z pozostałych państw Unii Europejskiej. Zastrzegł, że nowe przepisy nie oznaczają dodatkowych obciążeń dla firm. "Nie możemy narzucić sprzedawcom obowiązku dostarczania towarów do każdego zakątka Unii Europejskiej" - powiedział wiceszef Komisji. Zatem kwestie dostawy każdy klient będzie musiał uzgodnić ze sprzedawcą.
Ceny w dół?
Wiceszef Komisji przypomniał natomiast, że Bruksela zaproponowała jakiś czas temu, by koszty wysyłanych paczek za granicę były bardziej przejrzyste co doprowadzi do obniżenia cen.
W rozmowie z Beatą Płomecką wiceszef Komisji wyraził nadzieję, że przepisy, które dziś wchodzą w życie, wpłyną korzystnie na handel w internecie w wielu krajach, także w Polsce. "10 procent polskich firm sprzedaje swoje towary w internecie do innych krajów, to wprawdzie więcej niż średnia unijna, która wynosi 9 procent, ale wciąż mało. A jeśli chodzi o zakupy, to tylko 16 procent Polaków decyduje się je robić w sklepie internetowym z innego kraju. Średnia w Unii to 19 procent" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji, powołując się na najnowsze dane.
Jest problem z filmami
Andrus Ansip zaznaczył, że nowe przepisy nie obejmują usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną takich jak muzyka, gry, czy filmy. "Chodzi o słynne zdanie, które często widzą użytkownicy internetu - przepraszamy, ten materiał jest niedostępny w Twoim kraju. Nad tym pracujemy dopiero, choć już w niektórych sektorach geoblokowanie zostało częściowo zniesione" - powiedział wiceszef Komisji.
Bruksela oczekuje, że wszystkie kraje wdrożą szybko unijne przepisy, które dziś wchodzą w życie i zapewnią, że będą one skutecznie egzekwowane. To wiąże się z wyznaczeniem organu w każdym państwie członkowskim, który będzie służył konsumentom praktyczną pomocą.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Michał Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?