Generał Różański: Wojna już trwa. "Czym tłumaczyć dzisiejsze działania Rosji?"

- Rosja nie zawaha się naruszyć terytorium na przykład naszego kraju, właśnie pod hasłem niesienia pomocy swoim rodakom za granicą. Na to powinniśmy być przygotowani - z generałem Mirosławem Różańskim rozmawia Łukasz Kijek.
Zobacz wideo
W wyobrażeniu wielu osób wojna jest utożsamiana z obrazami czy wspomnieniem II wojny światowej. Takiego konfliktu klasycznego, gdzie mamy karabiny, czołgi, samoloty. Sytuacja się zmienia. Sytuacja, w której jedno państwo oddziałuje na drugie z niecnym zamiarem, że zostanie naruszona kwestia niezależności, czy suwerenności. To już jest wojna. Czym tłumaczyć te zdarzenia, których dziś Rosja dokonuje? Czy to na Ukrainie, czy w krajach bałtyckich, czy w Gruzji. To dzieje się cały czas. 

- mówi generał Mirosław Różański.

Według byłego dowódcy generalnego sił zbrojnych o poważnym zagrożeniu świadczy strategia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, którą przyjęto w 2015 roku. Zapisano w niej, że Rosja będzie dbała o interesy rodaków poza granicami kraju.

Rosja nie zawaha się naruszyć terytorium na przykład naszego kraju, właśnie pod hasłem niesienia pomocy swoim rodakom. Na to powinniśmy być też przygotowani

- dodaje generał Różański.  

Obejrzyj cały wywiad, w którym generał Różański mówi o kondycji polskiej armii oraz zagrożeniu wybuchem konfliktu pomiędzy światowymi mocarstwami.

Generał Mirosław RóżańskiGenerał Mirosław Różański Gazeta.pl

Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny generalny rodzajów sił zbrojnych, prezes Stratpoints, współautor książki "Dlaczego przegramy wojnę z Rosją".

Więcej o: