Ministerstwo Finansów: Nie będzie podwyżki akcyzy na samochody. Będzie uszczelnienie

- Nie będzie podwyższenia stawek akcyzy na auta z silnikami o dużych pojemnościach - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie. Wczoraj podczas szczytu COP24 w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w systemie podatkowym.
Zobacz wideo

Regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów o dużych pojemnościach silnika. Prace resortu, według informacji ministerstwa, mają uszczelnić obecny system opodatkowania samochodów z dużymi silnikami. Rozwiązanie ma też promować produkcję "czystych" samochodów.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, prace są na etapie uzgodnień między ministerstwami. Po ich zakończeniu rozwiązania trafią do konsultacji społecznych. 

Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z silnikami powyżej dwóch litrów pojemności, są zgłaszane jako auta ciężarowe, a następnie odsprzedawane jako osobowe. Jest tak dlatego, że auto osobowe z dużymi silnikami opodatkowane są wyższą stawką akcyzy. W przypadku aut ciężarowych akcyza nie obowiązuje. 

Według premiera Morawieckiego, zmiany trzeba przeprowadzić z poszanowaniem ambicji Polaków, którzy chcieliby jeździć lepszymi samochodami. 
Premier zastrzegł, że zmiany nie nastąpią od razu.

Więcej o: