Listopadowy cios. Zakaz handlu w niedziele odbiera klientów centrom handlowym

Zakaz handlu w niedziele nie sprzyja centrom handlowym. W listopadzie znów spadła liczba odwiedzających galerie. Jednak wpływ na spadki może mieć jeszcze jeden czynnik.
Zobacz wideo

Badanie ShopperTrak Poland cytowane przez "Rzeczpospolitą" dowodzi, że centra handlowe tracą klientów. W listopadzie ich liczba w ujęciu rocznym spadła aż o 15,1 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,2 proc. Największe spadki, według autorów raportu, były w tym roku w lipcu i właśnie listopadzie. A w ostatnich sześciu miesiącach liczba klientów galerii handlowych jest regularnie mniejsza niż w analogicznych miesiącach roku 2017. 

Winny zakaz handlu w niedziele, ale nie tylko

Skąd spadek? Naturalnei nasuwa się odpowiedź, że winny jest zakaz handlu w niedziele. To w niedziele centra były tłumnie odwiedzane przez klientów chcących zrobić zakupy i równocześnie spędzić czas z rodziną.

Jednak analitycy wskazują również drugą przyczynę. Coraz szybciej rośnie sprzedaż online (co poniekąd także się wiąże z zakazem handlu w niedziele). Dotyczyło to również promocji związanych z Czarnym Piątkiem, których było na tyle dużo, że wyjątkowo spora grupa klientów przesunęła swoje wydatki do sklepów internetowych. 

Raport ShopperTrak Poland jest kolejnym, który potwierdza, że centra handlowe tracą klientów po wprowadzeniu zakazu handlu. W październiku pisaliśmy, że prognozy spadków liczby klientów się sprawdzają

Więcej o: