Listopadowy cios. Zakaz handlu w niedziele odbiera klientów centrom handlowym

Zakaz handlu w niedziele nie sprzyja centrom handlowym. W listopadzie znów spadła liczba odwiedzających galerie. Jednak wpływ na spadki może mieć jeszcze jeden czynnik.

Badanie ShopperTrak Poland cytowane przez "Rzeczpospolitą" dowodzi, że centra handlowe tracą klientów. W listopadzie ich liczba w ujęciu rocznym spadła aż o 15,1 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,2 proc. Największe spadki, według autorów raportu, były w tym roku w lipcu i właśnie listopadzie. A w ostatnich sześciu miesiącach liczba klientów galerii handlowych jest regularnie mniejsza niż w analogicznych miesiącach roku 2017. 

Winny zakaz handlu w niedziele, ale nie tylko

Skąd spadek? Naturalnei nasuwa się odpowiedź, że winny jest zakaz handlu w niedziele. To w niedziele centra były tłumnie odwiedzane przez klientów chcących zrobić zakupy i równocześnie spędzić czas z rodziną.

Jednak analitycy wskazują również drugą przyczynę. Coraz szybciej rośnie sprzedaż online (co poniekąd także się wiąże z zakazem handlu w niedziele). Dotyczyło to również promocji związanych z Czarnym Piątkiem, których było na tyle dużo, że wyjątkowo spora grupa klientów przesunęła swoje wydatki do sklepów internetowych. 

Raport ShopperTrak Poland jest kolejnym, który potwierdza, że centra handlowe tracą klientów po wprowadzeniu zakazu handlu. W październiku pisaliśmy, że prognozy spadków liczby klientów się sprawdzają

Więcej o:
Komentarze (163)
Listopadowy cios. Zakaz handlu w niedziele odbiera klientów centrom handlowym
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 40 razy 32

  Brawo PiS! Chińskie sklepy internetowe dziękują PiS za zakaz handlu w niedzielę!

 • rasta-mw

  Oceniono 39 razy 29

  PiSowskie pedofile razem z solidaruchami niszczą małe polskie firmy, niedawno padł mój ulubiony osiedlowy sklepik. Jak tłumaczyła właścicielka, przez "wolne niedziele" straciła obrót, który pozwalał jej na przetrwanie. Dziękujemy "dojnej zmianie", spie.rdal.ajcie!

 • tomtg123

  Oceniono 36 razy 26

  Milion pracowników handlu mówi PiSowi : dziękujemy.
  Wiele milionów klientów mówi PiSowi: "o żesz wy sku...syny..."

 • uridium

  Oceniono 32 razy 26

  Akurat było wiadomo jeszcze przed wprowadzeniem tego haniebnego zakazu, że galerie dostaną najbardziej. Ciekawe skąd 'dobra zmiana' weźmie pieniądze na dobrą zmianę, jak tak dalej pójdzie. Przychody Orlenu i Lotosu mogą nie zasypać tej wyrwy...
  Tak PiSSowska horda pozwoliła SSolidarnościowym mafiozom uprzykrzyć życie większości Polaków, za cenę powstrzymania mafijnych żądań wyższych pensji dla członków związkowej mafii, urzędujących głównie w państwowym sektorze.
  Mam nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że władza (obojętnie jakiego pochodzenia) nie będzie mogła wtrącać się do tego kiedy robię zakupy lub ile aptek może działać w mojej okolicy lub co kiedy moje dziecko ma pójść do szkoły.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 22 razy 16

  Pedofile też tracą na zakazie :-)
  Dochód z tacy mimo że bez podatku jest u nich coraz niższy :-)

 • paseo

  Oceniono 25 razy 15

  █▬█ █ ▀█▀ █▬█ █ ▀█▀ █▬█ █ ▀█▀

  Morawiecki już wie,ze zrobili zle i dlatego wstrzymali prace nad dalszym zaostrzeniem w handlu.
  Upadlo ponad 15000 małych sklepow a wpływy w handlu zmalaly miesiecznei o ponad 3 miliardy zl.Mnostwo ludzi,zwlaszcza studentiow,zostalo bez pracy i bez dochodow,bo dorabiali sobie w neidziele.Gdy nei ma handlu,ludzie przestali w neidziele wychodzić z domow ,wiec takz ewplywy w Kosciele spadly o ponad 20 %.Dlatego nagle Kosciol się zamknal i siedzi cicho.Po raz pierwszy nastapil ostry spadek w handlu i w przemysle,najwiekszy od 2014 roku a glowny wskaźnik PMI pokazuje,ze polska gospodarka mzoe wejść w recesje.Zadluzenie Polski jest historycznei wysokie i wciąż rosnie.Tak się konczy rozdawanie nie swoich peineidzy i dokrecanei sruby,a ilość upadłych firm jest najwyzsza w historii iw ciąż rosnie

 • kka69

  Oceniono 16 razy 14

  sposobem na walkę z tym antypolskim PISSem jest aby każda , no prawie każda Żabka była stacją paliw. tak jak taki tam orlen .
  wystarczy postawić zbiornik z gazem LPG przed sklepem i można w niedziele sprzedawać np. wódkę i inne używki tak jak to PISS promuje na Orlen'ie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX