Prognozy się sprawdzają. Centra handlowe tracą na zakazie handlu w niedziele

Ograniczenia handlu w niedziele uderzyły w centra handlowe. Wyliczenia wskazują, że w 2018 roku odwiedziło je 9 milionów klientów mniej. Spadków nie rekompensują wzrosty w niedziele handlowe.

Niedzielne ograniczenia w handlu weszły w życie w marcu tego roku. Od tego czasu prezentowane są różne dane, które raz potwierdzają, że skutki zakazu są dla branży handlowej negatywne, a innym razem wręcz przeciwnie.

Czytaj też: "Zaskakująco pozytywny" wpływ zakazu handlu w niedzielę dla części sprzedawców

Kolejną, solidną porcję danych podał Retail Institute, który przebadał ponad 120 centrów handlowych biorących udział w jego projekcie. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości - w okresie od 1 stycznia do 14 października 2018 roku centra handlowe straciły klientów. 

9 milionów klientów mniej 

W ponad 120 centrach handlowych biorących udział w projekcie Retail Institute "odwiedzalność" w porównaniu z 2017 rokiem spadła o 3,07 procent. W procentach nie wygląda to jeszcze źle, ale oznacza to, że do centrów handlowych zajrzało 9,16 mln klientów mniej (czy precyzyjnie rzecz ujmując o tyle mniej było odwiedzin klientów) niż w tym samym okresie 2017 roku. Utraty niedzielnych klientów nie zrekompensowały wzrosty między poniedziałkiem a sobotą. 

Od momentu wejścia w życie zakazu, centra handlowe straciły ponad –15,7 mln klientów robiących do tej pory zakupy w niedziele, przy czym tylko 7,3 mln klientów zmieniło swoje nawyki zakupowe, wybierając się do galerii miedzy poniedziałkiem a sobotą

- twierdzą analitycy Retail Institute. 

Do tego, że spadek jest związany z zakazem handlu analitycy doszli analizując dane metodą "like for like", czyli porównując równoważne okresy. W ten sposób okazało się, że między poniedziałkami a sobotami liczba klientów w centrach handlowych wzrosła o 3,7 proc., a w niedziele handlowe o 3,8 proc. I pomimo tego klientów w centrach handlowych jest mniej. 

W największym stopniu tracą klientów centra handlowe na obrzeżach miast oraz te, w których dominuje operator spożywczy. 

Najwięcej tracą usługi

Analitycy zbadali także obroty w centrach handlowych. Obroty w badanym okresie wzrosły o 2,2 proc, czyli tylko 0,4 punktu procentowego ponad inflację, ale niektórzy najemcy tracą, zamiast zyskiwać. Strata klientów dotknęła kategorie usługowe: 

• Zdrowie i Uroda, usługi (-11,4 proc.)
• Rozrywka (-11 proc.)
• Kawiarnie i restauracje (-3,7 proc.)
• Usługi (-4,9 proc.)

Wciąż rosną za to obroty np. specjalistycznych sklepów spożywczych na terenach centrów. 

Wszelkie prognozy i przewidywania negatywnych skutków wprowadzenia zakazu handlu niestety zdają się potwierdzać 

- twierdzą analitycy Retail Institute. 

Zyskują stacje benzynowe i... dyskonty

Zdecydowanie skorzystały na zakazie handlu stacje benzynowe. Według danych Nielsena cytowanych przez "Rzeczpospolitą" sklepy na stacjach od początku roku zwiększyły obroty o 19 proc. (o 22,6 proc. w okresie obowiązywania zakazu handlu w niedziele). Niewiele zyskują najmniejsze sklepy - ich obroty wzrosły poniżej stopy inflacji. Niewątpliwe tracą natomiast hipermarkety, którym obroty skurczyły się o 1 proc. 

Na zakazie handlu zyskują również sieci dyskontowe - w okresie obowiązywania zakazu handlu ich obroty wzrosły o 7,2 proc. Przy tym nie zyskiwały równomiernie - analitycy spodziewają się, że sprzedaż like for like Biedronki wzrosła w trzecim kwartale tylko o 1,8 proc. Szczegółowe wyniki będą znane być może już jutro, na razie wiadomo, że w pierwszych 9 miesiącach roku Biedronka zwiększyła sprzedaż o 6,5 proc. (licząc w euro). 

Dla sektora handlowego znacznie trudniejszy może być 2019 rok. W przyszłym roku, zgodnie z ustawą o ograniczeniach w handlu, będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu zamiast dwóch. Nie wiadomo też czy rząd nie przychyli się do stanowiska związkowców z "Solidarności" domagających się rozciągnięcia zakazu handlu na część sobotniego dnia i poniedziałku. 

Czytaj też: Zakaz handlu również w sobotę wieczorem i w poniedziałek rano? "S" chce, by obowiązywał 31 godzin

Więcej o:
Komentarze (157)
Centra handlowe tracą na zakazie handlu w niedziele
Zaloguj się
 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 32 razy 24

  W wolne od handlu niedziele, prawdziwi Polacy śpiewają pieśni patriotyczne.
  Tak myśli Kaczyński.
  Jarusiu,
  Prawdziwi Polacy szykują tobie niespodziankę. Bać się, to za mało.

 • junk92508

  Oceniono 35 razy 19

  A trolle czujne w piątek wieczorem jak zwykle... już się pojawia jeden za drugim...

  Naprawdę jakoś nie wierzę że większość czytelników Wyborczej jest za zakazem handlu...

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 16 razy 12

  Niepodległy kraj zniewolonych umysłów. Gdybyśmy rzeczywiście byli narodem wolnym, ta ustawa byłaby gwoździem do trumny rządu. Ale nie jesteśmy. Rząd diametralnie zmienił warunki realizacji podstawowego zadania bytowego, jakim jest zaopatrzenie gospodarstw domowych w niezbędne produkty. Pracownikom handlu zmieniono warunki pracy. Dla większości obywateli ustawa przyniosła skutki sprowadzające konieczność dostosowywania się w realizacji różnorakich zadań życiowych i funkcji społecznych. Władza dopuściła tym samym się głębokiej ingerencji w sferę osobistą obywateli i... nic się nie stało. Tylko naród o mentalności niewolniczej mógł na to tak po prostu pozwolić.

 • jac ben

  Oceniono 16 razy 10

  Tracą handlowcy, traci i budżet państwa. Ale co tam, może chociaż w kościołach przybyło klientów? Nie przybyło? Bo kler? Ale który, ten film, czy ci zboczeńcy, który kler tworzą??

 • pawelekok

  Oceniono 8 razy 8

  Przed chwilą oglądałem drugą część Popiołów Wajdy. Większości nic to zapewne nie mówi, świetny film, za komuny obrazoburczy, dziś zapomniany. Wtedy wywołał burzę i dyskusję odnośnie świętości polskich, które łamał. Bardzo się dziwię Jackowi Kurskiemu, że w ogóle, a tym bardziej teraz ten film przypomniał. Owszem, on pokazuje wybory patriotyczne, ale równocześnie nie szczędzi krytyki i podważa świętości. Czyżby już PiS brzydko się chwytał w nadziei, że skoro tak znaczny odsetek Polaków to głosujący nań idioci, to zdoła tym filmem ogłupić chociaż część pozostałych?

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy 7

  I o to wlasnie chodzilo PiSowskiej mafii na uslugach Putina, o straty, o Polske w ruinie, o zrujnowanie Polski pod kazdym wzgledem, mniejszym lub wiekszym, gdzie tylko sie da. O to Rosji chodzi: totalne zniszczenie Polskiej Armii, totalne zamieszanie w szkolnictwie, zniszczenie odnawialnej energii i uzaleznienie od wegla, zamieszanie w handlu, zniszczenie Stadnin Arabow, wycinka Puszczy Bialowieskiej, wycinka drzew w Polskich miastach, nie mowiac juz o niszczeniu konstytucji, niszczeniu sadow .... to tylko mala czasta tego co udalo sie PiSowi zniszczyc. Wiele z tych rzeczy jest nie do odtworzenia jak Puszcza, czy Stadniny Arabow ..... wiedzialy ssyny, ze za najwieksze chluby Polski Stadniny i Puszcze trzeba sie zabrac najwczesniej. No teraz PiS zrobi totalny nazistowski cyrk z 100 rocznicy Niepodleglosci Polski, te rocznice oddal w rece NAZISTOW .... to tylko ktos na uslugach Rosji - zaborcy, moze tak niszczyc wszystko co Polskie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX